Novým šéfem ropovodné firmy Mero je generálmajor Jaroslav Kocián

Nový předseda představenstva

Novým šéfem ropovodné firmy Mero je generálmajor Jaroslav KociánNOVÉ
Novým předsedou představenstva Mera je Jaroslav Kocián Foto:

FOTO: Mero.cz

2
Domov
Echo24
Sdílet:

Novým předsedou představenstva státem ovládaného provozovatele ropovodů Mero je Jaroslav Kocián (56). Zvolen byl na úterním zasedání představenstva. Informovala o tom mluvčí Mera Radomíra Doležalová. Členem vedení firmy je Kocián od tohoto pondělí. O pozici člena představenstva Mera mělo zájem 16 lidí, Kocián vyhrál výběrové řízení vypsané ministerstvem financí, jehož prostřednictvím je stát jediným vlastníkem firmy.

Nový šéf Mera vystudoval Univerzitu obrany v Brně a získal certifikát na NATO Defense College v Římě. Je držitelem bezpečnostní prověrky na stupeň přísně tajné a rovněž bezpečnostní prověrky NATO Top Secret.

Profesní zkušenosti má z především z ministerstva obrany, kde působil na vrcholných manažerských postech spojených převážně s řízením logistiky. Naposledy na ministerstva pracoval jako zástupce náčelníka generálního štábu. Z pozice velitele sil podpory byl například zodpovědný za správu majetku, akvizice, logistiku, včetně přepravy, skladování a distribuci pohonných hmot a za spolupráci se Správou státních hmotných rezerv.

Kocián v pozici předsedy představenstva Mera vystřídal Stanislava Brunu, kterému ministerstvo financí na začátku ledna neprodloužilo smlouvu. Bruna stál v čele firmy spravující státní ropovody od začátku roku 2015, letos 7. ledna mu v představenstvu firmy vypršelo čtyřleté funkční období. Podle informací Lidových novin (LN) mu ministerstvo financí neprodloužilo smlouvu na základě dopisu, který přišel těsně před vypršením funkčního období a upozornil na ředitelovy údajné prohřešky. Autor nebo autoři textu dopisu podle LN popisují Brunu jako manažera, který kryje machinace firemní právničky s podnikovým sociálním fondem.

Akciová společnost Mero ČR vznikla v lednu 1994 sloučením společností Petrotrans a Mero IKL. Vlastní a spravuje ropovod IKL a českou část ropovodu Družba. Kromě správy obou ropovodů provozuje centrální tankoviště ropy poblíž Nelahozevsi u Kralup nad Vltavou. Ve vedení Mera jsou ještě místopředseda představenstva Otakar Krejsa a člen představenstva Milan Hořák.

Hospodářské výsledky firmy za loňský rok dosud nejsou k dispozici. V roce 2017 měla firma čistý zisk 467 milionů korun, který byl meziročně o téměř 43 procent vyšší. Tržby firmy stouply o 16,7 procenta na 1,96 miliardy korun.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

ČTĚTE TAKÉ: Beze změny hrozí kolaps. Česko není připraveno na stárnutí populace

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články