Český průmysl začíná mít problémy, nejvíce to pocítí automobilky
ekonomika
Růst české ekonomiky začíná zpomalovat, což se významně projevuje na poklesu průmyslové výroby v České republice. Viditelné je to na příkladu automobilek, které se celosvětově chystají snižovat stavy zaměstnanců o desetitisíce. Ekonomové stále varují, že je český průmysl až moc orientovaný na automobilovou výrobu.
„Průmysl dál zpomaluje. Navíc narazil na vysokou srovnávací základnu z loňského roku,“ uvedl ředitel odboru statistiky průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka. K poklesu průmyslu přispěla zejména výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, hutní zpracování kovů nebo výroba strojů a zařízení.
Ekonomové upozorňují na problémy automobilek. „Tuzemský průmysl padá k zemi, automobilky chystají snižovat početní stavy zaměstnanců o desetitisíce. Český průmysl se v říjnu propadl v souladu s očekáváním trhu, o tři procenta v neočištěném vyjádření. V očištěné podobě byl jeho výkon meziročně pouze o 0,4 procenta nižší,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda. Odvolává se na čísla agentury Bloomberg, podle které automobilky celosvětově zruší minimálně 80 tisíc pracovních míst.
Podobně mluví i jiní ekonomové. „Český průmysl je příliš orientovaný na automobilovou výrobu, která zažívá technologickou revoluci. V případě, že se nám nepodaří reflektovat nové trendy, hrozí, že jeden z hlavních motorů naší ekonomiky začne rezivět,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Problémem je také přílišná návaznost na německou ekonomiku. „Je zřejmé, že na tuzemský průmysl stále tíživěji doléhají nepříznivé zahraniční tlaky. Geograficky je český průmysl silně navázaný na ten německý, který se v říjnu dle neočištěného údaje propadl meziročně o 5,3 procenta, tedy nejvýrazněji od krizového roku 2009. Německý průmysl je rovněž zasažen nárůstem světového protekcionismu. Zhoršování mezinárodních podmínek se v říjnu v Česku projevilo silným, sedmiprocentním poklesem objemu zahraničních zakázek tuzemskému průmyslu," říká Kovanda.
O zájmů zaměstnavatelů mluví také data společnosti Manpower. „Celková situace na trhu práce je pozitivní, i přes velkou nejistotu v automobilovém průmyslu, který se obává dopadů nových ekologických předpisů EU na počty zaměstnanců,“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.
Tržby z průmyslové činnosti v říjnu letošního roku meziročně klesly o -2,1 procenta. Pokles tržeb byl zaznamenán především u přímého vývozu průmyslových podniků. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o -4,8 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se snížily dokonce o -7,0 procenta. Znatelný pokles byl zaznamenán v odvětvích výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů.
Průmyslové podniky v říjnu zaměstnávaly o 1,3 procenta méně lidí než před rokem, průměrná mzda zaměstnanců stoupla o 5,3 procenta.