OBRAZEM: Beaton v Praze. Nahlédněte do soukromí královny, politiků i popových hvězd

OBRAZEM: Beaton v Praze. Nahlédněte do soukromí královny, politiků i popových hvězdFOTOGALERIE UVNITŘ
Cecil Beaton Princ Andrew, vévoda z Yorku, královna Alžběta II., princ Eduard / Prince Andrew, Duke of York; Queen Elizabeth II; Prince Edward, 1964 bromografie, bílý karton / bromide print on white card mount Foto:

Foto: Museum Kampa

Domov

královská rodina na fotografiích

pk Echo24

Fotografie ze soukromí britské královské rodiny, známých politiků nebo Marilyn Monroe jsou od poloviny června k vidění v pražském Muzeu Kampa. Na výstavě fotografa Cecila Beatona, jehož práce můžeme v České republice vidět poprvé, nechybí fotografie, kresby včetně karikatur ani tzv. selfie samotného autora. Výstava v Muzeu Kampa probíhá až do října 2018.

Výstava věnovaná umělci, který proslul mimo jiné svými fotografiemi pro časopis Vogue či Oscary oceněnými filmovými kostýmy, v Praze na rozsáhlém prostoru představuje všechny zásadní milníky Beatonovy tvorby. Mezi fotografovanými nechybí nejvýznamnější členové britské královské rodiny, zpěvák Mick Jagger nebo herečky Elizabeth Taylor a Greta Garbo. S tou fotografa pojilo více než přátelství, vše však skončilo právě kvůli jeho fotografické vášni – s pořízením některých snímků totiž herečka nesouhlasila. „K jejich svatbě nikdy nedošlo, vždy se před jejím uskutečněním pohádali. Nejčastěji šlo o to, že on ji vyfotografoval způsobem, jakým ona úplně nechtěla,“ přiblížila pro Echo24 příběh fotografa a herečky kurátorka výstavy Alexandra Šlosarčíková.

Neobvykle intimní snímky se Beatonovi v době, kdy působil jako oficiální fotograf rodiny, podařilo zachytit i v britské královské rodině. Ve sbírce fotografií tak nechybí snímky současné hlavy monarchie královny Alžběty druhé, královny matky ani královny Margaret. Beaton zachytil i takové momenty, jakým byla svatba Eduarda VIII. s Američankou Willis Simpsonovou, korunovace královny Alžběty nebo dětství prince Charlese.

Současnou situaci v monarchii připomíná unikátní automobil Rolls-Royce. „Ve výstavě u královské rodiny máme také krásný Rolls-Royce z roku 1946, který je zmenšenina auta, kterým se vezla Meghan na svatbu s princem Harrym,“ řekla Alexandra Šlosarčíková.

Originální automobil Rolls-Royce z roku 1946
Originální automobil Rolls-Royce z roku 1946 Foto:

Foto: Muzeum Kampa

Válečný špion i průkopník selfie

Další oblastí, v níž Cecil Beaton vynikal, bylo zachycení významných politických událostí. „Máme i sekci válečnou, protože Cecil Beaton byl mimo jiné válečným fotografickým špionem druhé světové války, fotografoval operace, nebo území před a po vojenských operacích, a fotografoval i oficiální snímky,“ dodala Alexandra Šlosarčíková.

Beaton kromě svých fotografií proslul také divadelní tvorbou. Jeho kostýmy, které vytvořil pro film My Fair Lady, byly v roce 1964 oceněny Oscarem – toho získal i za podíl na výtvarném řešení celého filmu. „V tomto filmu vystupuje až 150 lidí, a každý z těch kostýmů, včetně těch pro účinkující v davových scénách, Cecil Beaton sám navrhl, nakreslil a dokonce i vybral, který z těch herců má který kostým nosit,“ dodala Alexandra Šlosarčíková. Součástí výstavy je proto rozsáhlá expozice věnovaná Audrey Hepburn, hlavní hvězdě celého filmu.

Kromě Beatonových fotografií jsou na výstavě k vidění snímky těch, s nimiž se Beaton přátelil a spolupracoval. Jde například o portréty Salvátora Dalího, Pabla Picassa, Davida Hockneyho i Francise Bacona. Beaton se věnoval také ve 20. století neobvyklému koníčku. Mimo fotografování okolí totiž před objektivem rád pózoval, a to i před tím vlastním. Výstava proto neopomíná ani několik jeho autoportrétů.

Cecil Beaton je považován za jednoho z nejvýznamnějších fotografů 20. století. Od roku 1939 působil jako oficiální fotograf britské královské rodiny. Později působil jako válečný fotografický špion nebo fotograf časopisu Vogue. Mimo jiné patřil mezi přední kostýmní návrháře filmového průmyslu 20. století. Výstavu věnovanou jeho dílu mají návštěvníci Muzea Kampa možnost zhlédnout až do října 2018.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: GALERIE: Úchvatné i odolné proti tornádu. Podívejte se na nejkrásnější sruby na světě

Související články