OBRAZEM: Beaton v Praze. Nahlédněte do soukromí královny, politiků i popových hvězd
královská rodina na fotografiích
Fotografie ze soukromí britské královské rodiny, známých politiků nebo Marilyn Monroe jsou od poloviny června k vidění v pražském Muzeu Kampa. Na výstavě fotografa Cecila Beatona, jehož práce můžeme v České republice vidět poprvé, nechybí fotografie, kresby včetně karikatur ani tzv. selfie samotného autora. Výstava v Muzeu Kampa probíhá až do října 2018.
Výstava věnovaná umělci, který proslul mimo jiné svými fotografiemi pro časopis Vogue či Oscary oceněnými filmovými kostýmy, v Praze na rozsáhlém prostoru představuje všechny zásadní milníky Beatonovy tvorby. Mezi fotografovanými nechybí nejvýznamnější členové britské královské rodiny, zpěvák Mick Jagger nebo herečky Elizabeth Taylor a Greta Garbo. S tou fotografa pojilo více než přátelství, vše však skončilo právě kvůli jeho fotografické vášni – s pořízením některých snímků totiž herečka nesouhlasila. „K jejich svatbě nikdy nedošlo, vždy se před jejím uskutečněním pohádali. Nejčastěji šlo o to, že on ji vyfotografoval způsobem, jakým ona úplně nechtěla,“ přiblížila pro Echo24 příběh fotografa a herečky kurátorka výstavy Alexandra Šlosarčíková.
Neobvykle intimní snímky se Beatonovi v době, kdy působil jako oficiální fotograf rodiny, podařilo zachytit i v britské královské rodině. Ve sbírce fotografií tak nechybí snímky současné hlavy monarchie královny Alžběty druhé, královny matky ani královny Margaret. Beaton zachytil i takové momenty, jakým byla svatba Eduarda VIII. s Američankou Willis Simpsonovou, korunovace královny Alžběty nebo dětství prince Charlese.
Současnou situaci v monarchii připomíná unikátní automobil Rolls-Royce. „Ve výstavě u královské rodiny máme také krásný Rolls-Royce z roku 1946, který je zmenšenina auta, kterým se vezla Meghan na svatbu s princem Harrym,“ řekla Alexandra Šlosarčíková.
Válečný špion i průkopník selfie
Další oblastí, v níž Cecil Beaton vynikal, bylo zachycení významných politických událostí. „Máme i sekci válečnou, protože Cecil Beaton byl mimo jiné válečným fotografickým špionem druhé světové války, fotografoval operace, nebo území před a po vojenských operacích, a fotografoval i oficiální snímky,“ dodala Alexandra Šlosarčíková.
Beaton kromě svých fotografií proslul také divadelní tvorbou. Jeho kostýmy, které vytvořil pro film My Fair Lady, byly v roce 1964 oceněny Oscarem – toho získal i za podíl na výtvarném řešení celého filmu. „V tomto filmu vystupuje až 150 lidí, a každý z těch kostýmů, včetně těch pro účinkující v davových scénách, Cecil Beaton sám navrhl, nakreslil a dokonce i vybral, který z těch herců má který kostým nosit,“ dodala Alexandra Šlosarčíková. Součástí výstavy je proto rozsáhlá expozice věnovaná Audrey Hepburn, hlavní hvězdě celého filmu.
Kromě Beatonových fotografií jsou na výstavě k vidění snímky těch, s nimiž se Beaton přátelil a spolupracoval. Jde například o portréty Salvátora Dalího, Pabla Picassa, Davida Hockneyho i Francise Bacona. Beaton se věnoval také ve 20. století neobvyklému koníčku. Mimo fotografování okolí totiž před objektivem rád pózoval, a to i před tím vlastním. Výstava proto neopomíná ani několik jeho autoportrétů.