Trump se snaží o comeback
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
CENY POTRAVIN
Ceny potravin v České republice i nadále rostou a podle analytiků se trend může v nadcházejících měsících ještě zrychlit. Zdražování podle dostupných statistik ...
Bývalý americký prezident Donald Trump se po několika měsících útlumu znovu dostal na přední stránky světových médií. Může za to kombinace tří událostí. Za prvé Facebook ohlásil, že zákaz působit na jeho platformách udělený Trumpovi platí minimálně dva roky. Pak má firma své rozhodnutí přezkoumat. Za druhé se na veřejnost dostala informace, že Trump a jeho nebližší spojenci stále upřímně věří, že výsledky voleb lze zvrátit a koncem léta bude uveden do Bílého domu. Za třetí po dlouhé době poprvé promluvil na veřejnosti, když se zúčastnil volebního shromáždění v Severní Karolíně, kterým byla zahájena volební kampaň před „mid-terms“ v roce 2022.
Dohromady tyto události ukazují pokračující sílu Trumpa v americké politice. Prezidenti, kteří prohráli volby, se většinou netěší přílišnému zájmu novinářů. Jenže je také nepochybné, že Trump představoval skvělou zábavu. Od té doby, co zmizel z obrazovek, diváci vypínají zpravodajské kanály. Například sledovanost v prime time klesla Fox News za květen o 37 % oproti minulému roku, MSNBC o 22 % a CNN o 45 %. Každá příležitost, jak udělat z Trumpa zase hlavní zprávu, je tak vítaná.
Pak je tu sám Trump. Mnoho lidí se domnívalo, že jeho tvrzení o údajných volebních podvodech jsou jen cynickým způsobem, jak zvrátit prohrané hlasování. Vše ale nasvědčuje, že tomu Trump opravdu věří. To činí Trumpa mnohem nebezpečnějším, zvláště pro Republikánskou stranu. Cynik by se smířil s faktem, že prohrál, a nejspíše by se stáhl do ústraní. Trump však hodlá bojovat ještě dlouho po prohrané bitvě. To předvedl v Severní Karolíně, kde místo toho, aby se soustředil na republikánská volební témata, tak se zase pustil do stěžování si na volební podvody, což není výherní strategie, jak se ukázalo v lednu v Georgii. Tam republikáni prohráli ve dvojích senátních volbách, a tak předali kontrolu horní komory demokratům i kvůli tomu, že Trump nebyl schopen se soustředit a stále si stěžoval na svou prezidentskou porážku. Jeho spojenci dokonce vyzývali k bojkotu voleb.
Uvidí se, jestli Trumpovi bludy vydrží i po uplynutí léta. Z jeho bláznovství však mají užitek i zmiňovaná média, především ta liberální, která mají nevyčerpatelnou zásobu článků, proč jsou Trump a republikáni ohrožením pro demokracii.
Trump také v soukromí prý tvrdí, že pokud mu to zdraví dovolí, chystá se v roce 2024 znovu kandidovat. Republikánské vedení z toho musí mít noční můry. Na jednu stranu je nepochybné, že Trump je mezi řadovými republikánskými voliči stále populární a nemohou ho ignorovat. Na stranu druhou je chaotický, nedisciplinovaný a umírněné voliče štve. Republikánská strana doufala, že spojit rozhádaná křídla může někdo jako floridský guvernér Ron DeSantis. Ten má sice trumpovskou rétoriku, politicky je však ukázněný a má reálné výsledky. Již nyní se o něm spekuluje jako o možném kandidátovi na prezidenta. Pokud by však do primárek naskočil Trump, nejspíše je opanuje a šance na konsenzuálního kandidáta zmizí.
Opravdovým testem budou volby 2022, kdy se volí třetina Senátu a celá Sněmovna reprezentantů. Pokud si kandidáti podpoření Trumpem povedou lépe než ostatní, bude to signál, že Trump má republikány pořád v hrsti, pokud ne, mohli by se emancipovat.
Přitom kdyby média chtěla Trumpa opravdu zničit, stačilo by o něm nevysílat. Exprezident evidentně potřebuje být neustálým středem pozornosti a své vyloučení ze sociálních sítí nese velmi těžce. Zkusil si založit blog, ale po měsíci ho zase zrušil, poté, co ho nikdo nečetl. Teoreticky nemá jak komunikovat. Jenže stačí, aby řekl jakoukoliv blbost, a rázem je na předních stránkách novin a podroben hlubokým analýzám.
V těchto dnech tak začíná Trumpův pokus o comeback. Jestli se mu to povede, může záviset i na snaze zpravodajských kanálů vylepšit svoji sledovanost.