Dostal trest smrti za vraždu čtyřleté dívky. Po 23 letech se ukázalo, že je nevinný

Dostal trest smrti za vraždu čtyřleté dívky. Po 23 letech se ukázalo, že je nevinný
Svět

VRAŽDA BARBARY JEAN HORNOVÉ

job Echo24

Walter Ogrod strávil 23 let ve vězení za vraždu čtyřleté dívky Barbary Jean Hornové v americké Pensylvánii. Test DNA teď ale prokázal, že je nevinný a jeho přiznání bylo nejspíše vynucené policií. Informoval o tom server The Guardian.

Ogrod měl podle své výpovědi v roce 1988 dívku nalákat do sklepa domu ve Filadelfii, pokusit se ji znásilnit a následně ji ubít k smrti železným předmětem. Nakonec měl její tělo vložit do krabice od televize a tu zanechat na nedaleké ulici. Později se ale ukázalo, že dívka nezemřela na ubití, jak tvrdil Ogrod, ale na udušení.

Muž, kterému v té době bylo 23 let, trpí autismem. V roce 1992 se k činu přiznal, v prvním slyšení jeho právníci ale argumentovali, že jeho přiznání bylo vynucené detektivy. K tomu ještě pět svědků, kteří viděli pachatele na ulici zanechávat krabici s tělem, potvrdili, že dotyčný Ogrodovi nebyl podobný. I přesto byl v roce 1996 odsouzen k trestu smrti, ten ale nakonec proveden nebyl. Ve vězení pak tvrdil, že je nevinný, což se v roce 2018 prokázalo díky testům DNA.

Matka zavražděné dívky v dubnu prohlásila, že nepochybuje o tom, že je Ogrod nevinný, a že by měl být okamžitě propuštěn. „Moje dcera se nikdy domů nevrátí, ale chtěla jsem pro ni spravedlnost, ne jenom uzavřený případ s nevinným člověkem ve vězení.“

Muž byl propuštěn na kauci. Technicky by měl čelit novému soudu, státní zástupci ale prohlásili, že se jím už nebudou zabývat. “Je velmi šťastný a ulevilo se mu, že už není ve vězení,” řekl jeho právník James Rollins.

Podle jeho právníka bude první věcí, kterou na svobodě udělá, návštěva barbeque u jednoho ze svých známých.