Šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Mazánek končí

Mazánek končí

Šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Mazánek končíNOVÉ
Milan Mazánek Foto:

Foto: Policie ČR

1
Domov

Policejní prezidium dnes obdrželo žádost ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Michala Mazánka o ukončení služebního poměru k 31. červenci. Řekl to dnes mluvčí prezidia Jozef Bocán. O tom, že Mazánek odchází na konci července do civilu, informovala ve čtvrtek ČT.

„Mohu potvrdit, že jsme přijali žádost ředitele NCOZ Michala Mazánka o ukončení služebního poměru k 31. červenci,“ řekl Bocán. Dopoledne v tiskové zprávě informoval, že Mazánek prezidium i svůj útvar o svém soukromém rozhodnutí informoval. Upozornil na to, že o možném Mazánkově odchodu se hovoří už delší dobu, a nejde tak o nepromyšlený krok.

„Další postup je daný ze zákona, nejprve bude nabídkové řízení, kam se mohou přihlásit služební funkcionáři nebo policisté ve stejné tarifní třídě, a v případě, že se nikdo nepřihlásí, bude klasické výběrové řízení“ doplnil mluvčí.

Letos bude Mazánkův odchod z čela NCOZ několikátou personální změnou ve vedení bezpečnostních sborů. V polovině května byl zproštěn výkonu služby ředitel civilní rozvědky Jiří Šašek. Tehdejší ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) zdůvodnil svůj krok snahou vyšetřit hospodaření tajné služby.

Na konci dubna skončil ve vedení Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín, a to po sporech s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Ke konci května odešel ředitel pražské policie Miloš Trojánek, který se přesunul na pozici krajského policejního ředitele na Vysočině. Pražskou policii v současnosti řídí Jan Ptáček. Média také spekulují o chystaném odchodu policejního prezidenta Tomáše Tuhého, který by mohl zamířit na post velvyslance v Bratislavě.

Mazánek nastoupil k policii v březnu 1985. Během kariéry trvající 31 let prošel řadou funkcí v základních útvarech převážně ve Středočeském kraji. V roce 1993 byl převelen na Krajský úřad vyšetřování Středočeského kraje, kde se věnoval zejména vyšetřování vražd. Poté vystřídal několik funkcí, mimo jiné funkci náměstka ředitele krajského ředitelství Středočeského kraje pro službu kriminální policie a vyšetřování.

NCOZ vznikla před necelými dvěma lety sloučením policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Její vznik vyvolal roztržku uvnitř tehdejší vládní koalice mezi ČSSD a hnutím ANO, které kvůli reformě policie hrozilo odchodem z vlády. Tehdejší vedení policie hájilo vznik NCOZ tím, že nový útvar bude z jednoho místa efektivněji bojovat proti zločinu. Mezi nejhlasitější kritiky reformy patřil bývalý šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta, který kvůli tomu od policie odešel.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Část KSČM se bouří. Bojí se propadu ve volbách, kritizuje vyjednávání Filipa