1 nečitelný prezident

V Kyjevě i v Moskvě stále tápou ohledně Zelenského politiky vůči Rusku

, NOVÉ

Témata: , , ,

Ukrajinská média se snaží vypátrat podrobnosti politického programu nového prezidenta Volodymyra Zelenského, politického nováčka považovaného analytiky za amatéra bez jakýchkoli zkušeností. Sám Zelenskyj rozptýlení obav příliš nepomáhá, většina informací přichází z úst jeho poradců. Jedno kyjevské nakladatelství mu ve čtvrtek jako dar předalo dětskou knížku nazvanou "Politika pro začátečníky".

Těžištěm mediálních spekulací je Zelenského vztah k Rusku, anexi Krymu a válce na východě Ukrajiny. V inauguračním projevu prezident řekl, že konflikt s Moskvou vyřeší, i kdyby ho to mělo stát funkci. Je prý připraven k "obtížným a nepopulárním" krokům. Slib, že o případné mírové smlouvě s Ruskem rozhodne všelidové hlasování, později zmírnil prohlášením, že referendum bude pro vládu nezávazné.

Bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma dnes Zelenskému doporučil, aby se seznámil s významem minského jednání o míru na Donbasu a s rolí takzvané normandské skupiny, která v úsilí o řešení krize sdružuje nejvyšší představitele Ukrajiny, Ruska, Německa a Francie. Vůdkyně opoziční strany Vlast Julija Tymošenková odmítla plány na všelidové referendum slovy, že "o vítězství ve válce nelze hlasovat".

Kancléř Zelenského Andrij Bohdan prohlásil, že pokud Kyjev stojí o ukončení války na Donbasu, musí zahájit jednání s Ruskem. Ve čtvrtek přitom sám prezident na dotaz novinářů ohledně dialogu s Moskvou odpověděl jednoznačným "nikoli".

"Chceme-li mír, musíme jednat," řekl Bohdan v televizi 1+1. Formu rozhovorů nechal otevřenou. Je si nicméně jist, že urovnání donbaské krize lze dosáhnout mírovou cestou. "Je to obtížná cesta, ale právě tudy je třeba jít," dodal. Jednání s povstalci nepředpokládá, protože nejde o "samostatné subjekty".

Ruský prezident Vladimir Putin ústy svého mluvčího novému prezidentovi Ukrajiny vzkázal, že mu bude blahopřát až po úspěších v urovnání donbaského konfliktu. Předsedkyně horní parlamentní komory Valentina Matvijenková ve čtvrtek vyjádřila zájem své země na normalizaci vztahů s Kyjevem. "Máme zájem o dialog, ale o dialog seriózní, obsažný a uctivý. Žádné předběžné podmínky nemáme," řekla. Jakýkoli komentář nynější situace na Ukrajině považuje za předčasný.

Na Ukrajině mezitím začala kampaň k mimořádným volbám, které Zelenskyj vyhlásil na 21. července. Většina poslanců s prvními prezidentovými kroky nesouhlasí, stížnost na jeho dekret o rozpuštění parlamentu chtějí předat ústavnímu soudu. Na prezidentském webu se objevila internetová petice volající po Zelenského demisi. Kancléř Bohdan ji označil za žert.

Čtěte také: Důvod k panice kvůli klimatické nouzi na Praze 7? Místostarosta sousední části čeká ‚vlnu uprchlíků‘

„Hra o trůn.“ V jednání o novém předsedovi Komise si věří Jan Zahradil

,