Nejste vítaní, vzkázala politikům z AfD nadace, která se stará o Buchenwald

Pietní akce

Nejste vítaní, vzkázala politikům z AfD nadace, která se stará o BuchenwaldNOVÉ
Vstup do koncentračního tábora Buchenwald Foto:

FOTO: Wikimedia Commons / Andreas Trepte

Svět

Echo24

Nadace, která se stará o bývalý nacistický koncentrační tábor v Buchenwaldu, vzkázala politikům z krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD), že nejsou vítáni na pietních akcích. Informuje o tom agentura DPA.

Podle nadace je nutné, aby „se zástupci AfD neúčastnili pietních akcí na těchto místech do doby, než se věrohodně distancují od antidemokratických, revizionistických a xenofobních názorů své strany“.

V pátek se do Buchenwaldu nedaleko středoněmeckého Výmaru sjeli bývalí vězni a zástupci durynské zemské vlády, aby si připomněli památku lidí, kteří zde zahynuli. Na neděli pak připadá Den památky obětí holokaustu.

V koncentračním táboře Buchenwald zemřelo do konce druhé světové války přes 56 000 lidí v důsledku mučení, lékařských experimentů, hladu a nemocí. Nacisté zde zastřelili více než 8000 sovětských zajatců. Buchenwald byl jedním z největších koncentračních táborů na německém území. V letech 1937 až 1945 jím prošlo asi 270 000 lidí z celé Evropy.

Správa památníku předloni zakázala vstup šéfovi durynské AfD Björnu Höckeovi, který při svém projevu v Drážďanech o památníku holokaustu v Berlíně prohlásil, že „my, Němci, jsme jediný národ, který umístil památník hanby do srdce hlavního města“.

Protiimigrační AfD je od předloňských parlamentních voleb třetí nejsilnější stranou ve Spolkovém sněmu. V zemském parlamentu Durynska je rovněž zastoupena, další volby se v této spolkové zemi budou konat letos na podzim.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Frustrace obyvatel východu Německa není překvapivá, říká Merkelová. Část ‚Ossis‘ ji nenávidí

Razie v Berlíně kvůli pašovaným zbraním ze Slovenska. Policie prohledala desítky objektů