Bezmocná Mayová zaznamenala další porážku, tisk píše o ponížení

Bezmocná Mayová zaznamenala další porážku, tisk píše o poníženíNOVÉ
Titulní strany pondělního The Sun a úterního Daily Express Foto:

REPROFOTO: The Sun / Daily Express, koláž Echo24

Svět

Brexit

Echo24

Dolní komora britského parlamentu v pondělí v rámci procesu brexitu uštědřila vládě další porážku, když si vynutila možnost projednat ve středu nevládní, poslanecké návrhy ohledně podoby britského odchodu z Evropské unie. Hlasování o klíčovém dodatku ke svému usnesení kabinet prohrál o 27 hlasů, přičemž kvůli jeho podpoře rezignovala na své funkce trojice níže postavených členů vlády. Ministerstvo pro brexit výsledek hlasování označilo za nebezpečný precedens.

Na základě opatření předloženého velkou skupinou zákonodárců v čele s konzervativcem Oliverem Letwinem by se měly plány poslanců na vyústění brexitového procesu projednávat ve středu od 15:00 SEČ. Zástupce premiérky David Lidington před večerním hlasováním slíbil, že středeční „sondovací“ hlasování vláda umožní, ačkoli schváleným dodatkem se řídit nemusí. Bude tak nejspíše porušen princip fungování Dolní sněmovny dodržovaný od začátku 20. století, podle kterého má právo určovat agendu britského parlamentu a předkládat návrhy pouze exekutiva.

O kolika variantách se bude ve středu hlasovat, ani jakým způsobem, zatím není jasné. Rovněž není zaručeno, že se vláda v případě nalezení většinové podpory pro určitý návrh vůli sněmovny podřídí. Premiérka Theresa Mayová odpoledne před poslanci naznačila, že přání uspořádat další referendum o brexitu nebo zachovat členství Británie v bezcelní zóně EU by odmítla realizovat.

Předsedkyně vlády přiznala, že brexitová dohoda vyjednaná vládou v Bruselu stále nemá dostatečnou podporu a třetí hlasování o dokumentu se tak neuskuteční v úterý, jak někteří čekali. Mayová ale chce pokračovat v prosazování dvakrát odmítnuté dohody a jakýkoli záložní plán nenastínila.

Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn premiérku opět kritizoval v souvislosti s hrozbou brexitu bez dohody, který by podle něj byl pro zemi katastrofální. Mayová ale prohlásila, že Británie bez dohody z unie neodejde, pokud tuto cestu neodhlasují poslanci.

Vláda se přesto postavila proti druhému návrhu, o kterém Dolní sněmovna hlasovala, a který měl umožnit hlasování o dalším odkladu brexitu v případě, že by Británii dělilo jen několik dní od chaotického odchodu z EU bez platné dohody s Bruselem o podmínkách tohoto kroku. Dodatek labouristické poslankyně Margaret Beckettové nakonec neuspěl rozdílem tří hlasů.

Za situace, kdy Dolní sněmovna stále neschválila brexitovou dohodu prosazovanou Mayovou, platí nadále britský zákon, podle něhož země opouští Evropskou unii již tento pátek 29. března. Britský tisk spekuluje, že poslanci patrně ve středu či ve čtvrtek příslušnou pasáž loni schváleného zákona zruší.

Sedmadvacet členských zemí Evropské unie se minulý týden dohodlo na možnosti odložit brexit na 12. dubna. Pokud by ovšem tento týden britský parlament na třetí pokus brexitovou dohodu schválil, přistoupil by zbytek EU na odklad vlastního brexitu do 22. května, aby měli Britové dost času provést příslušné právní změny.

Evropská komise ovšem zveřejnila tiskovou zprávu, podle které brexit k 12. dubnu bez jakékoli dohody je „čím dál pravděpodobnější“ a unie je na takovou variantu připravena.

Bylo to ponížení, zní z tisku 

Další porážkou a ponížením premiérky Theresy Mayové skončilo podle dnešních vydání britských novin pondělní hlasování Dolní sněmovny, kterým se poslanci „chopili moci nad brexitem“. Britské listy dál spekulují o dalším vývoji na politické scéně – ve hře je podle nich dál brzký odchod Mayové z funkce předsedkyně vlády i předčasné volby. Podrobně se média věnují také tomu, jak by mohlo vypadat středeční hlasování o možnostech dalšího vývoje kolem brexitu a zda může přinést východisko z brexitového patu.

Poslanci Dolní sněmovny si v pondělí vynutili možnost projednat ve středu nevládní, poslanecké návrhy na podobu britského odchodu z Evropské unie. Ministerstvo pro brexit výsledek hlasování označilo za nebezpečný precedens. Sondovacím hlasováním se totiž poruší princip, na němž sněmovna funguje od začátku 20. století, tedy že agendu parlamentu určuje vláda.

Podle The Daily Telegraph poslanci svým pondělním hlasováním „převzali kontrolu“ a „zanechali Mayovou bezmocnou“. Také deník i, který je stručným výtahem z hlavních článků serveru Independent, hovoří o tom, že Dolní sněmovna „převzala kontrolu nad brexitem“. Podle něj bylo pondělní dění ve sněmovně „dalším ponížením“ premiérky Mayové a porážka byla „těžší, než se čekalo“. List připomíná, že tři níže postavení členové vlády v pondělí na své funkce rezignovali, aby mohli hlasovat proti kabinetu.

Také The Times píšou o „ponížení“ premiérky Mayové. Ovládnutím programu středeční schůze podle něj poslanci nastoupili cestu, „která by mohla vést k tomu, že parlament podpoří měkčí brexit“. List Financial Times nicméně připomíná, že Mayová už dříve odmítla, že by její vláda, která se výsledkem středečního hlasování nemusí řídit, podpořila „měkký brexit“, který by byl v rozporu s programem, s nímž šli konzervativci do voleb v roce 2017. The Guardian připomíná, že Mayová, kterou označuje za premiérku „v obležení“, ještě před pondělním hlasováním vzdala prozatím snahu předložit svou brexitovou dohodu k třetímu hlasování.

Stejně jako v pondělním vydání se i na titulní stránce bulvární list The Sun věnuje budoucnosti premiérky Mayové ve funkci. „Podpořte mě a vyhoďte mě,“ zní palcový titulek. „Premiérka naznačila, že odejde, když zastánci brexitu podpoří její dohodu,“ napsal dál The Sun. Podle něj nabídla Mayová už o víkendu příznivcům tvrdého brexitu, že své křeslo opustí, pokud jí oni výměnou za to pomohou prosadit napotřetí v parlamentu dohodu s EU.

Podle bulvárního listu Daily Express v pondělí v Dolní sněmovně zvítězili poslanci, kteří chtějí zůstat v EU a zhatit vůli lidu vyjádřenou v referendu z roku 2016. „Teď ukradli, co ještě z brexitu zbylo,“ napsal.

Řada listů si všímá také toho, že vysoce postavení členové britské vlády připustili, že by východiskem ze současné krize mohly být předčasné volby. Podle listu The Times se na předčasné hlasování o novém složení Dolní sněmovny vláda již dokonce připravuje. Zda se Británie řítí směrem k dalším předčasným volbám, se táže také bulvár Daily Mail.

Středeční hlasování by mělo poslancům umožnit najít brexitový plán, který má v Dolní sněmovně většinovou podporu. Mezi předloženými návrhy by podle BBC mohly být „měkčí“ podoba brexitu, setrvání Británie v celní unii EU či nové referendum. Jak přesně se bude hlasovat, ale není vůbec jasné. Podle britských médií bude forma hlasování přitom klíčová. Pokud by se hlasovalo postupně ano či ne, mohly by být všechny možnosti odmítnuty. Možné ale je i to, že se zvolí jiná, méně obvyklý systém, například „obodování“ návrhů od nejlepšího po nejhorší či opakované hlasování s postupným vyřazování návrhů, které získají nejmenší podporu.

Například banka Goldman Sachs po pondělním hlasování Dolní sněmovny dnes svou předpověď toho, jak dopadne brexit, nezměnila. Pravděpodobnost, že Británie opustí EU bez dohody, je podle ní dál 15procentní, a že v bloku setrvá 35procentní. Padesátiprocentní je podle banky šance, že se nakonec poslanci dohodnou a podpoří současnou brexitovou dohodu premiérky Mayové.

 

Související články