Rakouský ústavní soud proti Kurzovi. Odmítl zákaz muslimských šátků ve školách

ISLAMISMUS

Rakouský ústavní soud proti Kurzovi. Odmítl zákaz muslimských šátků ve školách
Zákaz šátků ve školách Foto: Shutterstock
Svět

Echo24

Zákaz nošení šátků zahalujících hlavu, který od loňska platí na rakouských základních školách, je protiústavní. Rozhodl o tom dnes podle agentury APA ústavní soud. Soud tak vyhověl stížnosti dětí a rodičů, kteří tvrdili, že zákaz je diskriminační, protože se vztahuje na pokrývku hlavy muslimských dívek, ale nikoli třeba na židovskou kipu (jarmulku) či turban u sikhů.

Soudci dospěli k závěru, že zákon je namířen proti konkrétnímu náboženství - islámu - a porušuje tak neutralitu ve vztahu k náboženství a světonázoru, kterou musí stát zachovávat.

Zákaz schválili loni poslanci obou stran tehdejší vládní koalice, tedy Rakouské lidové strany (ÖVP) současného kancléře Sebastiana Kurze a Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Ačkoli norma konkrétně nezmiňuje, že zákaz se týká islámských pokrývek hlavy jako jsou hidžáb či šajla, z jejího znění to implicitně vyplývá. O problému jsme psali zde.

Zakázáno je "nošení světonázorově nebo nábožensky utvářeného oděvu, s nímž je spojeno zahalení hlavy", přičemž jde o takový oděv, který "zahaluje celé vlasy nebo jejich velkou část". Právě díky této definici se opatření nevztahuje třeba na jarmulky.