Týdeník Echo: Krize začne v Německu, plán Facebooku na koupi světa a ministerstvo pro foxteriéry
Týdeník Echo
Nové číslo Týdeníku Echo se na obálce ptá: „Vyklouzne?“ Míněn je současný předseda české vlády Andrej Babiš. Zvratu ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo je vedle editorialu Dalibora Balšínka věnován i komentář Lenky Zlámalové a analýza Petra Holuba. Už toho šílenství nechte je název rozhovoru Daniela Kaisera s biologem Janem Pokorným, hovořícím o špatných krocích proti kůrovcové kalamitě a vysychání lesa. Polskému válečnému dilematu v roce 1939 se věnuje v historické studii Lukáš Visingr.
Petr Holub otvírá svůj článek o možné nové hospodářské krizi takto: „Profesor Ferdinand Dudenhöffer z Univerzity v Duisburgu má jasno. ,Rok 2019 se stane východiskem nové krize,‘ řekl bez zaváhání v pořadu německé televize n-tv. Předpovídat další krizi se stalo během léta ve finančních kruzích módou, málokterý z věštců ovšem mluví jednoznačně. Znamená to strašit, že se vrátí kataklyzma roku 2008, kdy banky ze dne na den ztratily schopnost půjčovat, státy se kvůli jejich záchraně dramaticky zadlužily a průmyslová výroba se z měsíce na měsíc propadla o třetinu. Následovala vysoká nezaměstnanost, která v atlantickém prostoru způsobila největší politický převrat od druhé světové války. Bude se něco takového opakovat?“
„V prosinci 2018 se objevily zprávy, že Facebook opravdu připravuje vlastní měnu, která má sloužit k jednoduchému posílání financí přes populární chatovací službu WhatsApp, patřící Facebooku. Pak v červnu letošního roku byla s velkou fanfárou ohlášena nová facebooková měna s názvem libra. Ta má být spuštěna někdy v první polovině roku 2020. Část počítačových geeků zveřejnění vítala. Od vstupu takto velkého hráče si slibovali konečně uvedení kryptoměn do mainstreamu. Naopak ministři financí, regulátoři a centrální bankéři se zděsili. Ekonomičtí experti kroutili hlavami, celý projekt podle nich nedává smysl, ledaže sleduje něco nekalého,“ píše Ondřej Šmigol. Co od „Zuckerbergovy“ libry může svět očekávat?
Typologii českých ministrů kultury posledních třiceti let vypracoval Jiří Peňás. A proč úřad pro foxteriéry? „Přesvědčení, do jisté míry oprávněné, že ,kultura‘ je lehký resort, vyjádřil už kdysi dávno, ještě koncem 90. let, Miloš Zeman, který opakovaně prohlašoval, že ho zvládne i cvičený foxteriér. Výroku byl přítomen Zemanův spojenec a pobratim Pavel Dostál, který prý na to zaštěkal. Zajímavé je, že svého času známý ,bonmot‘ nebyl Zemanovi připomenut, když v létě zpochybňoval kompetenci Michala Šmardy, jenž zajisté psem není. Zda se jím cítí nový ministr kultury Lubomír Zaorálek, není autorovi článku známo.“