Politicky korektní propad burz
ÚHEL POHLEDU
ÚHEL POHLEDU
LŽIVÉ OBVINĚNÍ
Polský anglicky psaný vlivový web Visegrad Insight spojený s polskou levicově a progresivisticky orientovanou nadací Res Publica Henryka Krzeczkowskiego bez důk ...
Víte, jak se politicky korektně říká propadu na burzách? To je, pěkně prosím, podle finančního newspeaku „konsolidace“. Akcie tedy nepropadají, akcie se konsolidují a „vytvářejí nákupní příležitosti“. Takže tedy teď jsme se dozvěděli kupříkladu od významné banky Crédit Suisse, že dochází ke konsolidaci neboli vytváření „velkých“ nákupních příležitostí.
Nejhorší na tom je, že je to vlastně svým specifickým způsobem i pravda. Dokud totiž centrální banky hrnou pod tlakem na finanční trh víceméně nekryté peníze, neboli takzvaně navyšují peněžní zásobu, a dokud davy důvěřují penzijním a podílovým fondům, že dokáží za těchto okolností vložené peníze zhodnotit, nákupy ze strany těchto fondů skutečně poženou akcie čím dál výš, ačkoliv fundamenty jsou mizerné.
Vlastně je to tak v poslední době skoro všude, kam se v Evropě podíváme: Skoro pravidelně je makroekonomická realita o nějakou tu desetinku procentního bodu horší než očekávání. Sice ne o moc, jenomže pro další měsíc je zase očekávání vytvořeno na základě předešlé horší než očekávané reality. No – a ona je pak realita zase o kousek slabší, než se čeká.
Takže ačkoliv růsty finančních trhů budou prostřídávány celkem výraznými poklesy, růst bude v delším období převažovat až do dne D. V onen den D přijde nějaký výstřel z Aurory – něco jako nedávné prohlášení Elona Muska, že Tesla už nadále nebude akceptovat bitcoiny jako formu platby. (Protože si „vlastně“ tak nějak povšimnul, že bitcoiny jsou neekologické, což „vlastně“ tak nějak nejde dohromady s rádoby ekologickou Teslou, že.)
Po tomhle náhlém výstřelu se začal bitcoin řítit dolů z kopce. Ne že by se to nedalo čekat a ne že by se to nestalo, kdyby Muska nebylo – ten se jen postaral o konkrétní načasování. Kdyby Muskova výroku nebylo, o startovní výstřel by se postaral někdo jiný nebo něco jiného. Každopádně od onoho okamžiku bitcoin ohlásil za pouhých 24 hodin 10procentní propad a v dalších dnech v propadu pokračoval. Do dnešního dne ztratil prakticky třetinu hodnoty.
A v tomto propadu se zrcadlí nikoliv fundament, ale psychologie. V očích investorů zprávy od Elona Maska skokově snižují nebo naopak zvyšují důvěru v bitcoin. Může nám sice být proti srsti fakt, že by takové signály měly být pro vývoj kurzu bitcoinu důležité. Bohužel pro trh je důležitější, že bitcoinu fandí někdo významný, než například fundament typu, zda jsou transakce rychlejší nebo bezpečnější.
Podstatné ale je to, že bitcoin nám může sloužit jako vzor. Do bitcoinu investoval enormně vysoký podíl plašanů, neboli noise traders, neboli méně informované veřejnosti. U akcií tento podíl není tak vysoký. U dluhopisů je ještě nižší. S poklesem tohoto podílu klesá míra volatility, tedy kolísavosti daného aktiva. Akcie tedy budou uvolňováním peněz do oběhu dopovány mnohem déle než kryptoměny. Ale i ony jednoho dne zažijí velmi podobný scénář. I pro ně jsou aktuálně natištěné peníze uvolněné do oběhu podstatnější než skutečné zdraví akciových společností.
Aneb když se vrátíme k oné „konsolidaci“ a „velkým příležitostem“ – ano, nyní tu při každém drobném poklesu akcií stále ještě jsou. Stále se velmi dobře dá svézt na rostoucím trendu. Potíž je ale v tom, že tohle je strategie vhodná pro někoho, kdo sleduje trh doslova každý den. Ona „velká příležitost“ se rozhodně neotevírá pro někoho, kdo chce zaparkovat peníze dlouhodobě a držet je v nějaké investici.
OBCHODY S KRYPTOMĚNAMI