Dvě třetiny lidí by radši chránily životy než obnovovaly ekonomiky, ukazuje mezinárodní průzkum
PRŮZKUM
Dvě třetiny lidí chtějí, aby jejich vlády daly v boji s pandemií covidu-19 přednost záchraně lidských životů před kroky k obnově hospodářství. Vyplývá to ze studie společnosti Edelman, která se při dubnovém průzkumu dotázala více než 13.200 lidí z 11 velkých zemí světa.
Celkem 67 procent dotázaných souhlasilo s tvrzením, že by „nejvyšší prioritou vlády měla být záchrana co největšího počtu životů, i když to bude znamenat, že se hospodářství zotaví pomaleji“. Jen třetina respondentů odpověděla, že je nyní důležitější chránit pracovní místa a restartovat ekonomiku než za každou cenu zachraňovat lidské životy.
Podle agentury Reuters, která studii společnosti Edelman zveřejnila, jsou výsledky v rozporu s tvrzením, že jsou lidé po celém světě už unavení z karanténních opatření, která přijaly jejich vlády, a přáli by si návrat k běžnému životu i za cenu ohrožení lidských životů.
Americká společnost Edelman průzkum provedla v rámci svého „barometru důvěry“, kterým už dvě desítky let zkoumá důvěru lidí ve veřejné instituce. Dotazovala se lidí v Číně, Británii, Francii, Indii, Japonsku, Jižní Koreji, Kanadě, Mexiku, Německu, Saúdské Arábii a Spojených státech.
Za záchranu lidských životů navzdory ekonomickým škodám se nejvíce přimlouvali v průzkumu Japonci (76 procent), důraz na hospodářství naopak nejvíce kladli Číňané (56 procent). Zatímco v Japonsku v posledních dnech denně přibývá zhruba 150 až 200 potvrzených případů nákazy, v Číně, kde se koronavirus SARS-CoV-2 loni poprvé objevil, se drží počet nových případů pod deseti denně.
V Británii, Francii a Kanadě byla ochrana lidských životů prioritou pro více než 70 procent dotázaných. Ve Spojených státech, odkud v posledních dnech přicházejí zprávy o protestech proti karanténním opatřením, dalo přednost záchraně životů před ekonomikou jen 66 procent respondentů.
„Je to složité, protože máme dvě krize zároveň: zdravotní krizi a hospodářskou krizi,“ uvedl ředitel společnosti Richard Edelman. „Lidé ale často říkají: ‚Zvládli jsme už šest nebo sedm týdnů, tak zvládneme i další týden či dva,‘“ dodal.
Agentura Reuters připomíná, že postup vlád v boji s koronavirem byl v jednotlivých zemích světa značně odlišný. Zatímco vlády na Novém Zélandu či ve Vietnamu si vysloužily uznání za rychlé a účinné kroky, ve Spojených státech, Británii, Japonsku či Rusku čelí státní aparát kritice za to, že údajně nebyl dostatečně připravený a situaci v počátcích podcenil.
Podle průzkumu společnosti Edelman ale ve všech zkoumaných zemích vzrostla důvěra ve státní instituce – oproti podobnému průzkumu z ledna v průměru o 11 procentních bodů. Lidé ocenili především kroky vládních úřadů v boji proti ekonomickým dopadům pandemie a také práci zdravotníků. Naopak nejvyšší představitelé podnikatelského sektoru „vynikající práci“ odvádějí jen podle 29 procent dotázaných.