„Roušky mimo domov byly nezákonné.“ NSS shodil další Arenbergerovo opatření
OPATŘENÍ PROTI KORONAVIRU
Nejvyšší správní soud (NSS) shodil další protikoronavirové opatření ministerstva zdravotnictví. Dnes označil za nezákonné nařízení ze 6. dubna, podle kterého musely všechny osoby starší dvou let nosit mimo domov respirátor. Nařízení ministerstvo samo zrušilo po pouhých dvaceti dnech, NSS to tak pouze zpětně konstatoval. Opatřením, které v současnosti upravuje povinnost nosit na veřejnosti ochranu dýchacích cest, se soud nezabýval, to je ale napadáno jinými návrhy.
Opatřením ze 6. dubna byl od 12. dubna do 3. května tohoto roku zakázán všem osobám starším dvou let pohyb a pobyt mimo bydliště bez ochranných prostředků dýchacích cest (tj. bez respirátoru či zdravotnické obličejové masky nebo obdobných prostředků).
Stejně jako u několika předešlých případů soudu chybělo v opatření dostatečné zdůvodnění, proč musí být zavedeno. „Napadené opatření neobsahovalo především posouzení konkrétní míry rizika spojeného s nařizovanou povinností. Nemohlo proto dostát ani požadavku na posouzení přiměřenosti zásahu do práv a oprávněných zájmů fyzických osob. Chyběla také aktuální analýza epidemiologické situace,“ uvedla soudkyně zpravodajka Lenka Krupičková.
Dalším závažným nedostatkem pak bylo převzetí části odůvodnění dřívějších opatření i přesto, že ministerstvo výrazně zpřísnilo jednotlivé podmínky. Podle opatření se musely nos a ústa chránit pouze respirátory či podobnými prostředky, zatímco dříve byly povoleny i látkové roušky, a v celém zastavěném území obce.
NSS už dříve zkritizoval ministerstvo za časté změny opatření, které limitovaly možnosti jejich soudního přezkoumávání. „Tento způsob vydávání mimořádných opatření eliminuje účinnost soudního přezkumu. Možnosti soudní ochrany poskytované NSS již naráží na své limity,“ stálo v odůvodnění rozhodnutí z minulého pátku. Konkrétně tehdy NSS zrušil část opatření ministerstva zdravotnictví zakazující přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích zařízení, hernách a kasinech. Opatření ale platilo jen do neděle, v době rozhodování soudu už bylo připravené nové opatření s účinností od pondělka.
Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch včera po jmenování přiznal, že není dobrou vizitkou ministerstva, když soudy ruší a zpochybňují jím vydaná opatření. Chce udělat vše pro to, aby takových případů bylo nadále minimum.