„Neodejdu. Kvůli lidem,“ říká Babiš. Za vítěze voleb pokládá toho, kdo sestaví vládu

BABIŠOVY PLÁNY

„Neodejdu. Kvůli lidem,“ říká Babiš. Za vítěze voleb pokládá toho, kdo sestaví vládu
Premiér Andrej Babiš. Foto: Jan Zatorsky
1
Domov

Echo24

Premiér Andrej Babiš zatím neví, zda nabídku sestavit vládu, kterou mu prezident Miloš Zeman údajně slíbil, přijme. Spíše se ale připravuje na místo v opozici, sám chce být řadovým poslancem. V politice se rozhodl zůstat prý kvůli e-mailům od lidí žádajících, aby neodcházel.

„Pan prezident říkal, že pověří sestavením vlády lídra strany, která získá největší počet mandátů. A to jsme my, máme 72 poslanců, o jednoho více než tři strany sdružené do koalice Spolu,“ uvedl Babiš v rozhovoru pro deník Právo. Dodal ale, že čekal, že se do Poslanecké sněmovny dostane více stran. „Tím, že se do Sněmovny nedostaly, se situace změnila. Nepočítali jsme s tím, že ta pětikoalice bude mít většinu,“ řekl.

Z tohoto důvodu a s ohledem na memorandum Spolu a Pirátů a Starostů neví, zda nabídku přijme. Prohlašuje, že ANO volby na počet mandátů vyhrálo, ale souhlasí, že skutečným vítězem voleb je ten, kdo sestaví vládu.

Babiš přitom ještě před volbami prohlašoval, že raději v politice skončí, než aby byl v opozici. „Změnilo se to, že jsem dostal obrovské množství e-mailů od lidí, kteří mi stále píší, abych neodcházel a zůstal,“ řekl. „Když jsem v neděli oznámil, že zůstanu v politice, tak mi přišly k tomuto rozhodnutí stovky gratulací. Tak vlastně dosavadní opozice, která mě chtěla dostat z politiky, nesplnila svůj plán. Mysleli si, že odejdu. Ale já to neudělám, kvůli lidem,“ dodal.

Ve funkci poslance by se na Babiše nadále nevztahoval zákon o střetu zájmů, mohl by tedy znova spravovat své firmy, které musel vložit do svěřenských fondů. „Zatím jsem stále premiér. Pokud nebude hnutí ANO ve vládě a bude v opozici, tak bude pečlivě sledovat, jak pětikoalice plní vše to, co její strany před volbami naslibovaly. Jestli se vrátím k podnikání, se rozhodnu až příští rok,“ dodal.

Odmítl, že by jeho rozhodnutí zůstat v politice a tím „na očích“ ovlivnily prezidentské volby. V mediálním prostoru se spekuluje o tom, že se Babiš bude o tuto funkci ve volbách ucházet. „To teď není téma, zatím o tom fakt nepřemýšlím,“ řekl.