Prezidenti měli roušku, jenom český ne. Zeman po roce na zahraniční cestě
SUMMIT S ČÍNOU
Hned dva summity se v těchto dnech konají v Polsku a účastní se jich i český prezident Miloš Zeman, pro něhož jde o první zahraniční cestu po více než roce. Jedno z jednání, summit zemí visegrádské čtyřky, odstartoval ceremoniálem s přivítáním hlav jednotlivých států. Zeman jako jediný z přítomných státníků neměl nasazenou roušku. Pražský hrad uvedl, že prezident roušku nenosil jen ve venku, uvnitř si ji nasadil.
Českého prezidenta jako první přivítal jeho polský protějšek Andrzej Duda. Fotografie zachytily jejich pozdravení lokty, ze snímků je ale také zřetelně vidět, že Zemanovi chyběla rouška. Následující slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a maďarský prezident János Áder roušky nasazené měli. Po přivítání českého prezidenta ochranka dovedla ke golfovému vozíku, který ho odvezl.
#NaŻywo | Ceremonia oficjalnego powitania prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej przez Prezydenta RP https://t.co/8yKWYLisda
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 9, 2021
Přivítání prezidentů V4 začíná přibližně v čase 3:15.
Dopoledne se Zeman přes video spojil se zástupci dalších zemích střední a východní Evropy, kteří jednali s Čínou. Odpoledne pak začal dvoudenní summit zemí visegrádské čtyřky. Zeman do Polska odletěl již v pondělí, do Prahy se vrátí ve středu večer.
Čína nabídla vakcíny
Na takzvaném summitu zemí 17+1 čínský prezident Si Ťin-pching prohlásil, že Čína je připravena poskytnout státům střední a východní Evropy vakcíny proti nemoci covid-19. Peking se snaží oživit vztahy se středoevropskými a východoevropskými zeměmi poté, co čínská vláda nesplnila své sliby ohledně velikosti investic v regionu. S projevem na schůzce, která se kvůli koronavirové krizi konala prostřednictvím videokonference, vystoupil i Miloš Zeman. Vyjádřil v něm naději, že se podaří naplnit projekty spolupráce Evropy s Čínou, především pak projekt nové Hedvábné stezky.
„Myslím si, že se někdy dopouštíme té chyby, že podepisujeme nejrůznější memoranda o spolupráci, ale ne vždy se tato memoranda daří naplnit konkrétním obsahem. Rád bych se proto zmínil o projektu nové Hedvábné stezky, který považuji za fascinující výzvu,“ uvedl Zeman.
„České firmy jsou bezesporu připraveny se na tomto projektu podílet a věříme, že bude mít úspěch zejména tehdy, když to budeme chápat mimo jiné jako výstavbu vysokorychlostní železnice spojující Čínu s Evropou. A zde platí, že kolem této železnice mohou vyrůstat nové průmyslové zóny, dokonce i celá nová města. Přejme si tedy, aby tento projekt byl úspěšně realizován, protože toto spojení bude nepochybně procházet zeměmi střední a východní Evropy,“ dodal.
Většinu účastnických států zastupovali na summitu předsedové vlád a prezidenti, za některé se připojili místopředsedové vlády či ministři. Podle ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Rudolfa Jindráka řečníci na summitu mluvili především o pandemii a o spolupráci v boji proti covidu-19 nebo o ekonomické spolupráci. Čínský prezident podle agentury Bloomberg uvedl, že Peking plánuje v příštích pěti letech dovézt ze zemí střední a východní Evropy zboží za více než 170 miliard dolarů (3,6 bilionu Kč). Hodlá také zdvojnásobit zemědělský import.
Summit 17+1 se měl původně konat loni v dubnu, kvůli pandemii byl ale odložen. Zeman se ho původně nechtěl zúčastnit, právě kvůli nespokojenosti s velikostí čínských investic v České republice. Později Pražský hrad cestu připustil za podmínky, že se investice podaří dokončit. Nakonec český prezident s návštěvou souhlasil. Do Pekingu plánoval jet i přes pandemii, Číně chtěl poděkovat za dodávky zdravotnických pomůcek. Summit přímo v Číně byl nakonec kvůli situaci s koronavirem odložen a uskutečnila se jen videokonference.