ONLINE: 20 let v NATO: Medaili za zásluhy dostala Albrightová i Schwarzenberg

20 let v NATO

ONLINE: 20 let v NATO: Medaili za zásluhy dostala Albrightová i SchwarzenbergSLEDUJEME ONLINE 7
Domov
Echo24
Sdílet:

U příležitosti výročí vstupu České republiky do NATO, předal ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) několika osobnostem, které se zasloužily o členství v alianci, medaile za zásluhy. Mezi oceněnými byli kromě bývalé ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové či někdejšího generálního tajemníka NATO George Robertsona také bývalí ministři obrany a zahraničí a představitelé české armády. 

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

19:23 Osobnosti dostaly medaile za zásluhy o členství v NATO

Osobnosti, které se zasloužily o členství České republiky v NATO a o českou diplomacii, obdrželi nové medaile ministerstva zahraničí. Oceněni byli například bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová, někdejší generální tajemník NATO George Robertson nebo bývalí ministři obrany a zahraničí či představitelé české armády. Medaili za zásluhy o diplomacii předal ministr obrany Tomáš Petříček (ČSSD) 14 lidem. 

16:30 Americký generál Hodges: Do deseti let hrozí válka s Čínou

Někdejší velitel amerických sil v Evropě Ben Hodges si myslí, že během deseti let může vypuknout válka s Čínou. Vyplývá to podle něj z toho, co dělá Čína a co říkají její představitelé. USA podle něj potřebují spojence z Evropy, Kanady a Austrálie. Vyzval také Německo, aby dalo více peněz na obranu. Rusku je podle něj potřeba ukázat sílu.

15:50 Albrightová navrhla Kuberovi, aby přijel do USA

Bývalá americká ministryně zahraničí a česká rodačka Madeleine Albrightová při setkání s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou vyjádřila přání, aby přijel do USA a jednal se zástupci Kongresu. Jako jediný z českých ústavních činitelů měl Kubera s Albrightovou bilaterální jednání. 

15:40 Bývalý generální tajemník NATO Robertson kritizoval členy aliance za malé výdaje na obranu

Bývalý generální tajemník NATO George Robertson kritizoval evropské členy aliance včetně Česka, kteří neplní požadavek na obranné výdaje ve výši alespoň dvou procent HDP. Evropa podle něho v minulosti podléhala sebeuspokojení a přesvědčení, že jí Spojené státy vždy pomohou.  

13:11 Rusko chce rozbít jednotu NATO, shodli se Kiska s Dudou

„Cílem Ruska je rozbít jednotu Severoatlantické aliance. To, z čeho má Rusko strach, je naše jednota a naše síla,“ uvedl slovenský prezident. „Přestaneme-li reagovat, za chvíli budeme mít ruská letadla nad Prahou, nad Varšavou a pozítří možná nad Berlínem,“ doplnil Duda.

12:49 NATO čelí novým výzvám, žádná země by to nedokázala sama

Zástupkyně generálního tajemníka NATO ocenila armády Česka, Slovenska, Maďarska a Polska. „Jste velice silní, angažovaní spojenci, zvyšujete výdaje na obranu, účastníte se aktivit,“ ocenila Rose Gottemoellerová. Vyzdvihla také rozhodnost a profesionalitu vojáků a vzdala hold všem vojákům, kteří při obraně bezpečnosti a svobody padli.

12:22 Díky členství v NATO už nejsou sami, tvrdí maďarský prezident

Maďaři měli v důsledku historických zkušeností v sobě zakořeněné, že jsou sami a nemají spojence. Proto v roce 1997 v referendu 85 procent Maďarů hlasovalo pro členství v NATO. Dnes je Maďarsko zavedeným členem aliance a přispívá svým dílem, řekl na Pražském hradě maďarský prezident János Áder.

11:58 NATO je pro Česko zárukou bezpečí, doplnil Kubera

„My žádné miniNATO nepotřebujeme,“ zdůraznil. NATO si podle něj nemůže dovolit prohrát bitvu o Velkou Británii jako Evropská unie. „To, že Evropská unie prohrála bitvu o Británii, ať to nakonec s brexitem dopadne jakkoli, je smutný příběh. NATO si něco podobného nemůže dovolit. Velká Británie musí zůstat pevnou součástí NATO,“ řekl Kubera.

11:30 S teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje, zopakoval Zeman

Prezident Miloš Zeman varoval před vyjednáváním s Tálibánem za zády afghánské vlády. Pokud podle něj toto hnutí Afghánistán ovládne, vytvoří z něj teroristickou základnu, ze které bude útočit na euroatlantickou civilizaci. Zároveň připomněl 14 českých vojáků, kteří v Afghánistánu padli. „Jsme povinní nezpronevěřit se jejich památce. Právě proto jsem přesvědčen a opakuji to po 18 letech znovu. S teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje,“ řekl Zeman.

11:13 Členství v NATO je v existenčním zájmu Česka

Členství v Severoatlantické alianci je v existenčním zájmu Česka, země této velikosti se sama neubrání, řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vyzval také alianci, aby se ještě víc než nyní zaměřila na boj proti mezinárodnímu terorismu, který považuje za hlavní hrozbu. Také zopakoval závazek vydávat na obranu dvě procenta HDP nejpozději v roce 2024. Obranné výdaje podle něj každoročně rostou a bude to pokračovat. Připomněl také památku českých vojáků, kteří zahynuli v misi NATO v Afghánistánu.

10:50 Dvacet let od vstupu do aliance připomínají tramvaje s vlajkou NATO

10:48 Plnohodnotná evropská armáda je chimérou, řekl exministr Vondra

Vytvoření plnohodnotné evropské armády je chimérou a mohlo by vzbudit ve Washingtonu dojem, že Evropa Spojené státy nepotřebuje. Dnes u příležitosti 20. výročí vstupu Česka do NATO to řekl bývalý ministr zahraničí a obrany Alexandr Vondra. Zdůraznil přitom, že ČR NATO potřebuje víc než kdy dřív, a to kvůli hrozbám islamistického radikalismu, asertivního Ruska i vlivu Číny.

10:12 Situace se zhoršila, musíme posilovat, míní Metnar

Posilování obrany je podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) kvůli zhoršené bezpečnostní situaci posledních let nezbytností. Českou vnější bezpečnost podle něj nejvíce posílilo členství v Severoatlantické alianci. „Profitujeme z toho, že článek pět Severoatlantické smlouvy zavazuje všechny členy aliance v případě potřeby pomoci, sami jsme ale zavázáni a připravujeme se na to, abychom byli schopni jít na pomoc ostatním. K tomu směřujeme i naše síly,“ řekl ministr.

9:52 NATO nestojí o eskalaci vztahů s Ruskem, myslí si Petříček

Severoatlantická aliance nemá zájem o eskalaci vztahu s Ruskem. Aby se ale vzájemný vztah mohl zlepšovat, musí Moskva dodržovat mezinárodní právo a respektovat zahraničněpolitické směřování svých sousedů, řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň upozornil na to, že mezinárodní terorismus zůstává pro alianci hrozbou.

9:31 Musíme spolupracovat, nikdo nám ale nediktuje, řekl Hamáček

Jako součást NATO Česká republika společně rozhoduje, nikdo jí nic nediktuje, řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Na konferenci na Pražském hradě zmínil, že bezpečnostní hrozby současnosti jsou složitější, rafinovanější a nemají hranice.

9:23 Nepomáhejte Putinovi, který se snaží alianci rozdělit, varovala Albrightová

Albrightová upozornila na to, že v řadě zemí NATO sílí nacionalismus a někde jsou přijímány zákony k oslabení opozice nebo médií. Někteří představitelé podle ní říkají, že před svobodou mají přednost jiné priority. Albrightová vyzvala k vystoupení proti těmto tendencím. „Nemůžeme pomáhat (ruskému prezidentovi Vladimiru) Putinovi, který se snaží alianci rozdělit a podkopat naši demokracii. Musíme být demokraciemi stoprocentně, nejen slovy, ale i činy,“ řekla.

9:00 Na Hradčanském náměstí vystavena vojenská technika

Obrněný transportér Pandur, lehká obrněná vozidla Dingo a Iveco nebo bojové vozidlo Humvee si mohou návštěvníci prohlédnout u příležitosti oslav 20. výročí vstupu Česka do NATO na pražském Hradčanském náměstí. Vojenská technika bude veřejnosti přístupná do 18:00. Výstavu zahájil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a náčelník Generálního štábu Aleš Opata.

Albrightová stála v době prvního rozšiřování Severoatlantické aliance o země z někdejšího východního bloku v čele americké diplomacie. Pražská rodačka byla silnou zastánkyní přijetí někdejších nepřátel z Varšavské smlouvy do NATO. Při předání poznamenala, že ocenění přebírá s pokorou. Řekla, že dnešní výročí dává příležitost oslavovat úspěchy, kterých NATO dosáhlo, ale zároveň si připomenout, že NATO není jen vojenskou, ale i politickou aliancí, která stojí na demokratických principech. Zdůraznila, že NATO musí začínat a končit s ideály, na kterých je postaveno, tedy například snažit se o svět, který řeší konflikty nenásilně.

Petříček ocenil také dva generální tajemníky aliance George Robertsona a Javiera Solanu, kteří vedli alianci v době přípravy rozšiřování a v době prvních let členství ČR v NATO.

Ocenění obdrželi i Schwarzenberg, Vondra nebo Kavan

Další medaile dostali čeští politici a představitelé armády. Vyznamenáni byli bývalí ministři zahraničí Jaroslav Šedivý, Jan Kavan a Karel Schwarzenberg a ministři obrany Vladimír Vetchý, Alexandr Vondra a Luboš Dobrovský. Medaile dostali také náčelníci generálního štábu Jiří Nekvasil a Jiří Šedivý. In memoriam byl vyznamenán Otto Pick, který byl koncem 90. let prvním náměstkem ministra zahraničí Jana Kavana se zaměřením na začlenění České republiky do NATO.

Medaile byla udělena i někdejšímu českému velvyslanci v USA a předsedovi senátního zahraničního výboru Michaelu Žantovskému a stálému představiteli ČR při NATO v letech 1998 až 2005 Karlu Kovandovi.

Babiš vyzval k boji proti terorismu, Zeman varoval před Tálibánem 

Členství v Severoatlantické alianci je v existenčním zájmu Česka, země této velikosti se sama neubrání, řekl na konferenci premiér Andrej Babiš (ANO). Vyzval také alianci, aby se ještě víc než nyní zaměřila na boj proti mezinárodnímu terorismu, který považuje za hlavní hrozbu. Se svými projevy vystoupili také prezident ČR Miloš Zeman, někdejší ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová a ministři Jan Hamáček, Tomáš Petříček a Lubomír Metnar.

Babiš také zopakoval závazek vydávat na obranu dvě procenta HDP nejpozději v roce 2024. Obranné výdaje podle něj každoročně rostou a bude to pokračovat. Připomněl také památku českých vojáků, kteří zahynuli v misi NATO v Afghánistánu.

Prezident Miloš Zeman varoval před vyjednáváním s Tálibánem za zády afghánské vlády. Pokud podle něj toto hnutí Afghánistán ovládne, vytvoří z něj teroristickou základnu, ze které bude útočit na euroatlantickou civilizaci. 

Albrightová upozornila na to, že v řadě zemí NATO sílí nacionalismus a někde jsou přijímány zákony k oslabení opozice nebo médií. Někteří představitelé podle ní říkají, že před svobodou mají přednost jiné priority. Albrightová vyzvala k vystoupení proti těmto tendencím. „Nemůžeme pomáhat (ruskému prezidentovi Vladimiru) Putinovi, který se snaží alianci rozdělit a podkopat naši demokracii. Musíme být demokraciemi stoprocentně, nejen slovy, ale i činy,“ řekla.

Albrightová Kuberovu pozvala do USA

Bývalá americká ministryně zahraničí a česká rodačka také při setkání s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou vyjádřila přání, aby přijel do USA a jednal se zástupci Kongresu. Kubera jako jediný z českých ústavních činitelů měl s Albrightovou bilaterální jednání. Daroval Albrightové brož ve tvaru lipového listu. Jde o šperk z dílny českých šperkařů a jedná se o standardní protokolární dar Senátu. 

Jako součást NATO Česká republika společně rozhoduje, nikdo jí nic nediktuje, řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Na konferenci na Pražském hradě zmínil, že bezpečnostní hrozby současnosti jsou složitější, rafinovanější a nemají hranice.

Severoatlantická aliance nemá zájem o eskalaci vztahu s Ruskem. Aby se ale vzájemný vztah mohl zlepšovat, musí Moskva dodržovat mezinárodní právo a respektovat zahraničněpolitické směřování svých sousedů, řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň upozornil na to, že mezinárodní terorismus zůstává pro alianci hrozbou.

Posilování obrany je podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) kvůli zhoršené bezpečnostní situaci posledních let nezbytností. Českou vnější bezpečnost podle něj nejvíce posílilo členství v Severoatlantické alianci. „Profitujeme z toho, že článek pět Severoatlantické smlouvy zavazuje všechny členy aliance v případě potřeby pomoci, sami jsme ale zavázáni a připravujeme se na to, abychom byli schopni jít na pomoc ostatním. K tomu směřujeme i naše síly,“ řekl ministr. 

Česko, Maďarsko a Polsko se staly členy Severoatlantické aliance 12. března před 20 lety, Slovensko 29. března před 15 lety. Armády těchto zemí ocenila na Hradě zástupkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoellerová. „Jste velice silní, angažovaní spojenci, zvyšujete výdaje na obranu, účastníte se aktivit,“ uvedla. Podle ní NATO nyní čelí novým problémům a výzvám, jako jsou stále asertivnější Rusko, nestabilita na Středním východě a v severní Africe, terorismus, kyberútoky a šíření zbraní hromadného ničení. Žádná země by se jim nedokázala postavit sama, podotkla.

U příležitosti oslav 20. výročí vstupu ČR do aliance je dnes na pražském Hradčanském náměstí vystavena vojenská technika. Lidé si mohou prohlédnout obrněný transportér Pandur, lehká obrněná vozidla Dingo a Iveco či bojové vozidlo Humvee.

Hřibova zdravice v metru

Na pražském Klárově proti členství ČR v NATO rovněž protestovalo několik desítek lidí. Demonstraci organizoval spolek Ne základnám. Někteří požadovali vystoupení Česka z aliance.

Představitelé hlavního města Prahy dnes vyvěsili vlajku NATO na budovu Nové radnice na Mariánském náměstí. K výročí namluvil primátor také zdravici, která v češtině a v angličtině zní v metru čtyřikrát za hodinu. Pražské tramvaje jezdí ozdobené státními vlajkami a vlajkami NATO.

Slavnostní den bude zakončen v sídle ministerstva zahraničí v Černínském paláci. Ministr během večera vyznamená 14 osobností, které se zasloužily o vstup ČR do NATO, novým oceněním, medailí za zásluhy o diplomacii.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: ANO dává ruce pryč od Faltýnka. Ten chce poslancům vysvětlovat, proč se pletl do tendru na mýto

Dvacet let v NATO. Definitivní konec vlhkých snů o Paříži

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články