4 Unikátní nález

V Itálii nalezli džbán plný zlatých mincí z Římské říše. Cena může jít do milionů dolarů

, NOVÉ

Témata: , , ,

Na tři sta zlatých mincí v nádobě z období římského císařství nalezli archeologové ve sklepení divadla Cressoni v severoitalském městě Como. Ačkoliv přesná historická cena nálezu ještě není známa, již teď je jisté, že se jedná o mimořádný objev. S ohledem na způsob uložení mincí mají odborníci za to, že se mohlo jednat o bankovní depozit. Ve džbánu byla kromě mincí i zlatá cihla.

O nálezu minulý týden informovalo italské ministerstvo kultury. Mince na sobě nesou rytiny císařů Honoria, Valentiniana III., Antonia, Libia Severa a Leona I., kteří vládli rozdělené Římské říši od 4. do 5. století našeho letopočtu. Nejmladší mince tak pochází z období vlády posledního jmenovaného, který zemřel v roce 474.

Server CNN píše o prohlášení italské numismatičky Marii Grazii Facchinettiové, která na pondělní tiskové konferenci uvedla, že mince byly naskládány do komínků, podobně jako je tomu v dnešních bankách. Tento fakt vedl archeology k domněnce, že majitelem pokladu nebyl jeden člověk, ale nejspíše šlo o uložiště peněz nějaké banky. „Ať už tam tu nádobu dal kdokoliv, ukryl ji tam tak, aby ji mohl v případě nebezpečí snadno vyzvednout,“ dodala Facchinettiová.

Tamní ministerstvo dosud neurčilo hodnotu nalezených mincí, ale CNN již s odkazem na spekulace italských médií informuje, že by jejich hodnota mohla dosahovat milionů dolarů. „Zatím neznáme přesný historický a kulturní význam nálezu, ale celá oblast se ukazuje být skutečným pokladem pro naši archeologii. Tento objev mě naplňuje pýchou,“ nechal se slyšet italský ministr kultury Alberto Bonisoli. Mince v současnosti zkoumají odborníci v laboratoři v Miláně.

Divadlo Cressoni, v jehož útrobách byl poklad nalezen, bylo otevřeno v roce 1807. Před svým zavřením v roce 1997 fungovalo jako kino.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Muž v lese našel stříbrný poklad z doby Václava II.

,