10 států světa, kde se homosexualita stále trestá smrtí. Podívejte se
HOMOSEXUALITA VE SVĚTĚ
Homosexualita se může trestat smrtí v deseti zemích světa. V desítkách dalších hrozí za homosexuální aktivity několikaleté vězení a další sankce. Informuje o tom infografika agentury Equaldex a ILGA, která doprovodila nedávné 50. výročí událostí v newyorském baru Stonewall. Ty vyústily v divoké několikadenní demonstrace a následně přerostly v celosvětový boj za práva homosexuálů.
Nejméně 71 zemí stále považuje homosexualitu za nelegální, nejčastěji jde o africké státy společně s několika zeměmi Blízkého východu a jihovýchodní Asie, přestože v některých z nich aktivisté a neziskové organizace usilují o změnu. Na konci června poslanci středoafrického Gabonu odhlasovali dekriminalizaci homosexuálů, což se setkalo s kritikou zastánců tradičních a náboženských hodnot. Za pohlavní styk s osobou stejného pohlaví hrozilo až šest měsíců vězení a pokutu ve výši 200 tisíc korun.
You will find more infographics at Statista
You will find more infographics at Statista
Podle statistik agentury Equaldex a ILGA se homosexualita trestá smrtí v deseti zemích: Kataru, Íránu, Afghánistánu, Jemenu, Bruneji, Somálsku, Súdánu, Nigérii, Mauritánii a Saúdské Arábii. Některé státy trestají homosexualitu jen u muslimského obyvatelstva, jiné zase pouze muže, případně uplatňují zákon pouze v konkrétních regionech, kde se řídí právem islámským právem šaría.
Snahy zrovnoprávnit homosexualitu odstartovaly před 51 lety. Policie se v noci 27. června 1969 pokusila zavřít i bar Stonewall na Christopherově ulici v New Yorku, o němž bylo známo, že se zde scházejí homosexuálové. Dav přihlížejících ale na policisty zaútočil a část lidí se v baru zabarikádovala. Následovala policejní razie v brzkých ranních hodinách dne 28. června 1969.
Celý incident přerostl v pětidenní násilnosti, do kterých se zapojilo přes 2000 protestujících. Již v červenci byla v New Yorku založena Gay Liberation Front, která inspirovala vznik „sesterských“ organizací po celém světě. Stonewallské nepokoje tak odstartovaly globální boj za práva těchto menšin.