Soud přikázal potrat duševně postižené ženě. Ta je v 22. týdnu těhotenství

Soud přikázal potrat duševně postižené ženě. Ta je v 22. týdnu těhotenstvíNOVÉ
Ilustrační snímek Foto:

FOTO: Shutterstock

Svět

Soudně přikázaný potrat

vt Echo24

Ochranný soud v Londýně, který dohlíží na případy související s lidmi se sníženou mentální kapacitou, povolil doktorům provést potrat u duševně postižené ženy, která je v 22. týdnu těhotenství. Ona sama, stejně jako její matka, se interrupci bránily, uvedl server BusinessInsider s odkazem na agenturu CNA.

Soudkyně Nathalie Lievenová ve svém rozsudku uvedla, že jedná v nejlepším zájmu ženy, nikoliv na základě názoru společnosti na potraty. Vyjádřila také pochybení, že mentálně postižená žena ví, co znamená mít dítě. „Myslím, že by zažila větší trauma z odebrání dítěte z její péče,“ vysvětlila své rozhodnutí.

Doktoři rovněž stojí za názorem, že potrat by byl vzhledem k jejímu duševnímu stavu méně traumatický než případný porod, obzvlášť, pokud by dítě bylo následně předáno do pěstounské péče. Média uvádí, že duševně postižené ženě je kolem dvaceti let, mentálně je na úrovni šestiletého až devítiletého dítěte a je v péči NHS trust, organizaci podléhající Britské národní zdravotní službě.

Její matka, která u soudu argumentovala tím, že se o novorozence postará. Proti potratu se rázně vyslovila s tím, že ona i její dcera jsou silně věřící katoličky. Za ni se postavil i pečovatelka ženy. Soudkyně Lievenová ale matce postižené nevěří, že by se dokázala starat o dceru i vnouče zároveň.

Případu se věnuje i policie, která vyšetřuje, jak k otěhotnění došlo a zda se jednalo o dobrovolné početí.

Ve Spojeném království jsou potraty legální až do 24. týdne těhotenství, poté musí lékaři potvrdit, že je interrupce v zájmu zdraví matky.

Lievenová se v roli advokátky věnovala potratům již dříve. V roce 2011 zastupovala Britskou poradenskou službu pro těhotenství a bojovala za to, aby bylo ženám dovoleno lékařsky přerušit těhotenství ve svých domovech místo v nemocnici.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: „Johnson premiérem? Jeho auto je smetiště.“ Britský tisk řeší noční hádku a nepořádek

Související články