UMPRUM má nového rektora, je jím historik umění Jindřich Vybíral

Rektor UMPRUM

UMPRUM má nového rektora, je jím historik umění Jindřich VybíralNové 1
Domov

nin Echo24

Novým rektorem Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM) se stal vedoucí katedry teorie a dějin umění Jindřich Vybíral. Do funkce nastoupí v roce 2019 po jmenování prezidentem Zemanem. Škola informaci uveřejnila na svém webu. Vybíral ve funkci vystřídá dosavadního rektora profesora a akademického architekta Jindřicha Smetanu, do voleb se přihlásil jako jediný kandidát. 

Nový rektor chce pokračovat v projektu nových dílen v ulici Mikulandská v centru Prahy. V budově bývalé základní školy se letos v létě propadla část patra. Po přestavbě, kterou provádí firma Metrostav, se má objekt změnit na technologické a dílenské zázemí pro studenty UMPRUM. „Jindřich Vybíral plánuje navázat na práci svého předchůdce a kromě projektu Mikulandská chce například pokračovat v přípravě programu restaurování užitého umění, zintenzivnit spolupráci s průmyslem a dále podporovat umělecký výzkum. Mimo to by chtěl prohloubit téma internacionalizace, rozšířit mezioborovou spolupráci a zaměřit se na téma společenské odpovědnosti,“ uvedla UMPRUM ve své tiskové zprávě. 

Profesor Jindřich Vybíral vystudoval bohemistiku, historii a dějiny umění na univerzitách v Ostravě, Brně a Londýně. Téměř 10 let působil v Národní galerii v Praze, mimo jiné jako vedoucí sbírky architektury. Na UMPRUM pracuje od roku 1996, na přelomu tisíciletí byl prorektorem a od roku 2011 předsedou Akademického senátu. Vybíral je také členem vědecké rady Národní galerie, Národního památkového ústavu a Ostravské univerzity. Angažuje se i ve vědecko-publikační činnosti, například v časopisech Umění a britském Journal of Art Historiography.

Osmapadesátiletý Vybíral se věnuje hlavně dějinám architektury 19. a 20 století a metodologii umění. Publikoval několik knih, naposledy v roce 2015 knihu Leopold Bauer. Heretik moderní architektury.

UMPRUM
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze byla založena v roce 1885. Dělí se na katedry architektury, designu, volného umění, užitého umění, grafiky a katedru teorie a dějin umění. Jednotlivé katedry se dále člení na ateliéry podle své odborné specializace. Škola se dvakrát ročně otevírá veřejnosti při prezentacích studentských prací Artsemestr. Každoročně pořádá více než 15 výstavních akcí, z toho zhruba polovinu v zahraničí.

Čtěte více: Rektory pobouřilo opisování ministrů: Pošpinili studenty i pověst vysokých škol