Pákistánec si odseděl devět let za rouhání. Nyní ho soud zprostil viny

verdikt pákistánského soudu

Pákistánec si odseděl devět let za rouhání. Nyní ho soud zprostil vinyNOVÉ
Svět

Pákistánský nejvyšší soud v pátek zprostil viny muže, který si posledních devět let odpykával doživotní trest za rouhání. V roce 2008 udal nyní 58letého Muhammada Manšu imám z mešity na východě země kvůli údajnému znesvěcení koránu, napsala agentura AP. Podle ochránců lidských práv jsou přísné pákistánské zákony týkající se rouhačství často zneužívány k urovnávání osobních sporů.

Panel o dvou soudcích rozhodl, že Manša byl falešně obviněn a že pro doživotní trest neexistuje dostatek důkazů. Původní rozsudek z roku 2009 byl přitom v roce 2014 potvrzen, teprve pak se dostal k nejvyššímu soudu.

V případu byl původně klíčovým svědkem muž, který trpěl poruchami sluchu a řeči. Důkazy pocházející od takového svědka podle Manšova právníka nemají žádnou váhu. Prokurátor osvobození zdůvodnil tím, že proti Manšovi neexistovaly žádné vědecké důkazy a že v policejním vyšetřování se vyskytla pochybení.

Rouhačství je v konzervativním Pákistánu velmi citlivým tématem a podle ochránců lidských práv jsou přísné zákony v tomto ohledu často zneužívány jako nástroj pro vyřizování osobních antipatií. Šéf skupiny Lawyers for Human Rights and Legal Assistance Zía Avan verdikt nejvyššího soudu chválil, za čas strávený za mřížemi kvůli falešným obviněním ale podle něj měl soud Manšu odškodnit.