Očkovat dál mladé a zdravé lidi proti covidu je plýtvání, říká šéf AstraZeneca
OČKOVÁNÍ PROTI COVIDU
Většina mladých a zdravých lidí, kteří prošli očkováním, nebudou potřebovat podporující dávku. Řekl to šéf farmaceutické společnosti AstraZeneca Pascal Soriot. Odvolává se přitom na několik výzkumů, které ukazují, že původní očkování poskytují zdravým osobám ochranu na dlouhou dobu. České ministerstvo zdravotnictví podle vyjádření pro Echo24 chce před podzimní vlnou pandemie maximálně zpřístupnit očkování bivalentními vakcínami.
Soriot pro britský deník Telegraph uvedl, že výzkumy naznačují, že vakcíny poskytují zdravým lidem ochranu před závažným onemocněním po „dlouhou dobu“, což znamená, že většina z nich nebude potřebovat posilovací dávku. Poznamenal také, že nákup posilovacího očkování vládami by nebyl dobrým využitím peněz daňových poplatníků a šlo by o plýtvání.
„Lidé, kteří jsou jinak zdraví, zejména pokud jsou mladí, byli očkováni, dostali už jednu posilovací dávku, nemusí podstupovat další přeočkování. Nejsem si jistý, zda je to opravdu dobré využití prostředků,“ dodal v rozhovoru pro Telegraph.
Příští měsíc bude Spojené království poskytovat posilovací očkování lidem starším 50 let, pracovníkům v první linii a lidem se základním onemocněním, u nichž je vysoké riziko vzniku závažných příznaků. Británie bude používat bivalentní posilovací injekce společností Pfizer a Moderna, nikoliv injekce společnosti AstraZeneca.
Podle Soriota si většina lidí, kteří projdou očkováním, vytvoří „základní imunitu“ proti závažnému onemocnění a není podle něj jasné, zda je „posilování lidí každý rok tak zásadní“.
„Nejsem si jistý, zda je to opravdu dobré využití peněz, protože většina lidí, kteří se nyní nakazí, bude mít pouze příznaky, pokud dostanou covid, a to je vše,“ dodal v rozhovoru.
AstraZeneca se sice účastnila závodů ve vývoji vakcíny proti viru Covid-19, ale zisky byly mnohem menší než u společnosti Pfizer, jejíž vakcína byla založena na nové, dražší technologii mRNA. Společnost AstraZeneca se také potýkala se zpožděním vývoje, přičemž ředitel Národního institutu infekčních nemocí USA Anthony Fauci ji v jednu chvíli kritizoval kvůli nakládání s daty, zaznamenala napětí s několika evropskými zeměmi, které společnost obvinily z nedodržení dohod o dodávkách.
Před podzimní vlnou pandemie, která podle vyjádření českého ministerstva pro Echo24 zdravotnictví přijde s letos mírným zpožděním, se lze podle MZ připravit právě očkováním. „Naším cílem je během podzimního období maximálně zpřístupnit očkování bivalentními vakcínami a tím předejít rizikům spojeným s vysokou zátěží zdravotního systému. Informační systém kontrolující vývoj epidemie je plně funkční, sledování a hodnocení provádíme denně,“ uvedlo pro Echo24 mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.
„V tuto chvíli není možné predikovat jaká mutace zde bude převládat a jak bude ovlivňovat zatížení zdravotního systému,“ řekl pro Echo24 Jakob.
Nejlepší je kombinace očkovacích látek
O různých možnostech očkování posilovací vakcínou píší také vědci ve studii publikované v časopise The Lancet. Té se zúčastnilo přes 2500 osob starších 30 let a zkoumala bezpečnost a schopnost tvorby protilátek celkem sedmi světově používaných vakcín proti onemocnění covid-19, které byly dobrovolníkům podány jako posilující dávka po základním očkování vakcínami právě od společnosti AstraZeneca a Pfizer/BioNTech.
„Existuje jen málo údajů o srovnatelné bezpečnosti a imunogenitě různých vakcín covid-19 podaných jako třetí (posilovací) dávka. Za účelem získání údajů pro optimalizaci výběru posilovacích vakcín jsme zkoumali reaktogenitu a imunogenitu sedmi různých vakcín covid-19 jako třetí dávky,“ vysvětlují autoři studie, proč se rozhodli navzájem porovnat tolik druhů vakcín.
Vědci zkoumali a měřili zejména hladiny protilátek, neutralizaci viru či buněčnou odpověď v závislosti na tom, jaký typ posilovací vakcíny byl použit. Hladina protilátek ukazuje, kolik protilátek proti S-proteinu koronaviru lidský organismus vytváří. Údaje o neutralizaci viru ukazují, do jaké míry jsou protilátky vytvořené v krvi schopny neutralizovat virus SARS-CoV-2,
když se s ním setkají. Buněčná odpověď je spolu s tvorbou protilátek součástí imunitní odpovědi organismu na setkání s patogenem. Buněčnou imunitu představují například B- a T-buňky a jejich odpověď znamená, kolik z nich je specificky zaměřeno na koronavirus.
Výsledky studie jsou jednoznačné – nejlepší ochranu proti koronaviru zajistila kombinace vakcín. Tedy použití posilující dávky jiné vakcíny, než jakou bylo provedeno základní očkování. „Všechny vakcíny, které posílily imunitu, fungovaly jak u starších, tak i mladších osob. Mezi specifickými posilujícími vakcínami však byly výrazné rozdíly, což odpovídá jiným údajům z nerandomizovaných studií,“ uvádí vědci. Porovnání všech sedmi zkoumaných vakcín, použitých jako posilovací dávka, znázorňuje přiložený diagram.
Účinnost základního očkování proti koronaviru po čase klesá, a proto je doporučeno včasné přeočkování posilovací dávkou, takzvaným boostrem. Otálet s posilovací dávkou by rozhodně neměli zejména lidé, kteří spadají do rizikových skupin, tedy například senioři, lidé s cukrovkou, vysokým tlakem, onkologickým onemocněním či s oslabenou imunitou.
Výše citovaná studie porovnávala celkem sedm posilovacích vakcín, používaných v různých státech na celém světě. V České republice jsou k dispozici dvě z nich, které jsou založeny na nejmodernější mRNA technologii. Posilující dávku mRNA vakcíny si lidé mohou vybrat od dvou výrobců – vakcínu Spikevax od společnosti Moderna, případně Comirnaty od společnosti Pfizer/BioNTech.