1 Přehled obviněných

34 zářezů Muellerova týmu: koho už obvinil za údajné zásahy Ruska do voleb

, NOVÉ

Témata: , ,

Přehled doposud obviněných v kauze údajných zásahů Ruska do posledních amerických prezidentských voleb. Zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller v pátek po téměř dvou letech ukončil svou práci na mapování kauzy, doposud bylo v důsledku práce Muellerova týmu obviněno 34 osob a tři organizace.

Čtěte také: Mueller ukončil vyšetřování Trumpa a možných vazeb na Rusko, závěry má jen ministr

Michael Cohen (52) – Bývalý osobní právník Donalda Trumpa, pro kterého pracoval od roku 2006 do loňského května. Cohen se již loni v srpnu přiznal k porušení zákonů v osmi bodech včetně porušení zákona o financování volební kampaně. Loni v prosinci ho soud poslal na tři roky do vězení za uplácení milenek, které bylo porušením pravidel pro financování volební kampaně.

Rick Gates (46) – blízký spolupracovník Paula Manaforta, někdejšího šéfa Trumpova volebního štábu. Přiznal se k spiknutí a lhaní agentům FBI a státním zástupcům a také k defraudacím a finančním podvodům. Spolupracoval s Muellerem a čeká na odsouzení.

Michael Flynn (60) – Bývalý poradce pro národní bezpečnost. Flynn se v prosinci 2017 přiznal, že vyšetřovatelům podával lživé informace o stycích s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem. Spolupracoval s vyšetřovateli, na rozsudek čeká.

Konstantin Kilimnik (49) – Rusko-ukrajinský podnikatel, někdejší spolupracovník Manaforta, který má údajně vazby na ruskou rozvědku. V USA byl obviněn z maření spravedlnosti a ovlivňování svědků v kauzách Manafortových trestných činů.

Paul Manafort (69) – Bývalý šéf Trumpova volebního štábu. Manafort byl již odsouzen za spiknutí proti USA a z pokusu ovlivňovat svědky. V jiném případu byl odsouzen za daňové a bankovní podvody. Dohromady tak má strávit ve vězení 7,5 roku za činy, z nichž byl usvědčen Muellerovým týmem. Žádný z Manafortových dosud řešených případů nesouvisí přímo s Trumpovou prezidentskou kampaní, Mueller ale zločiny odhalil v rámci vyšetřování ruské kauzy.

George Papadopoulos (31) – Někdejší Tumpův poradce pro zahraniční politiku. Již v roce 2017 se agentům FBI přiznal, že jim lhal při vyšetřování vlivu Ruska na prezidentské volby. Loni v září mu soud uložil 14 dní vězení.

Richard Pinedo (29) – Americký občan, který na svém aukčním webu prodával identifikační údaje včetně čísel bankovních účtů nic netušících lidí. Soud mu vyměřil za prodej kradených identifikačních údajů rok vězení.

Roger Stone (66) – Někdejší Trumpův neformální volebního poradce, který v minulosti pracoval pro většinu republikánských prezidentů. Je obviněn z maření vyšetřování, z ovlivňování svědka a z lhaní Kongresu.

Alex van der Zwaan (34) – Nizozemský advokát, který se přiznal, že lhal agentům FBI vyšetřujícím kontakty Paula Manaforta s Ruskem. Van der Zwaana posla loni v dubnu federální soud ve Washingtonu na 30 dnů do vězení a stal se tak první osobou, která byla odsouzena v souvislosti s pátráním Roberta Muellera.

13 ruských občanů a tři ruské subjekty – V únoru 2018 Spojené státy obvinily 13 ruských občanů a tři ruské subjekty z vměšování se do amerických prezidentských voleb v roce 2016, ze spiknutí i krádeže identity.

12 ruských občanů – Spojené státy loni v červenci obvinily 12 příslušníků ruských tajných služeb z hackerského útoku na počítače Demokratické strany před prezidentskými volbami. Všichni obvinění jsou příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Trump se bojí Muellerovy pasti: I kdybych mluvil pravdu, udělá to ze mě lháře

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.