1 Přehled obviněných

34 zářezů Muellerova týmu: koho už obvinil za údajné zásahy Ruska do voleb

, NOVÉ

Témata: , ,

Přehled doposud obviněných v kauze údajných zásahů Ruska do posledních amerických prezidentských voleb. Zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller v pátek po téměř dvou letech ukončil svou práci na mapování kauzy, doposud bylo v důsledku práce Muellerova týmu obviněno 34 osob a tři organizace.

Čtěte také: Mueller ukončil vyšetřování Trumpa a možných vazeb na Rusko, závěry má jen ministr

Michael Cohen (52) – Bývalý osobní právník Donalda Trumpa, pro kterého pracoval od roku 2006 do loňského května. Cohen se již loni v srpnu přiznal k porušení zákonů v osmi bodech včetně porušení zákona o financování volební kampaně. Loni v prosinci ho soud poslal na tři roky do vězení za uplácení milenek, které bylo porušením pravidel pro financování volební kampaně.

Rick Gates (46) – blízký spolupracovník Paula Manaforta, někdejšího šéfa Trumpova volebního štábu. Přiznal se k spiknutí a lhaní agentům FBI a státním zástupcům a také k defraudacím a finančním podvodům. Spolupracoval s Muellerem a čeká na odsouzení.

Michael Flynn (60) – Bývalý poradce pro národní bezpečnost. Flynn se v prosinci 2017 přiznal, že vyšetřovatelům podával lživé informace o stycích s ruským velvyslancem v USA Sergejem Kisljakem. Spolupracoval s vyšetřovateli, na rozsudek čeká.

Konstantin Kilimnik (49) – Rusko-ukrajinský podnikatel, někdejší spolupracovník Manaforta, který má údajně vazby na ruskou rozvědku. V USA byl obviněn z maření spravedlnosti a ovlivňování svědků v kauzách Manafortových trestných činů.

Paul Manafort (69) – Bývalý šéf Trumpova volebního štábu. Manafort byl již odsouzen za spiknutí proti USA a z pokusu ovlivňovat svědky. V jiném případu byl odsouzen za daňové a bankovní podvody. Dohromady tak má strávit ve vězení 7,5 roku za činy, z nichž byl usvědčen Muellerovým týmem. Žádný z Manafortových dosud řešených případů nesouvisí přímo s Trumpovou prezidentskou kampaní, Mueller ale zločiny odhalil v rámci vyšetřování ruské kauzy.

George Papadopoulos (31) – Někdejší Tumpův poradce pro zahraniční politiku. Již v roce 2017 se agentům FBI přiznal, že jim lhal při vyšetřování vlivu Ruska na prezidentské volby. Loni v září mu soud uložil 14 dní vězení.

Richard Pinedo (29) – Americký občan, který na svém aukčním webu prodával identifikační údaje včetně čísel bankovních účtů nic netušících lidí. Soud mu vyměřil za prodej kradených identifikačních údajů rok vězení.

Roger Stone (66) – Někdejší Trumpův neformální volebního poradce, který v minulosti pracoval pro většinu republikánských prezidentů. Je obviněn z maření vyšetřování, z ovlivňování svědka a z lhaní Kongresu.

Alex van der Zwaan (34) – Nizozemský advokát, který se přiznal, že lhal agentům FBI vyšetřujícím kontakty Paula Manaforta s Ruskem. Van der Zwaana posla loni v dubnu federální soud ve Washingtonu na 30 dnů do vězení a stal se tak první osobou, která byla odsouzena v souvislosti s pátráním Roberta Muellera.

13 ruských občanů a tři ruské subjekty – V únoru 2018 Spojené státy obvinily 13 ruských občanů a tři ruské subjekty z vměšování se do amerických prezidentských voleb v roce 2016, ze spiknutí i krádeže identity.

12 ruských občanů – Spojené státy loni v červenci obvinily 12 příslušníků ruských tajných služeb z hackerského útoku na počítače Demokratické strany před prezidentskými volbami. Všichni obvinění jsou příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Trump se bojí Muellerovy pasti: I kdybych mluvil pravdu, udělá to ze mě lháře

,