Hasiči čelí kritice, že nejdříve hasili a až potom rozvinuli matraci pro seskok lidí
ŽHÁŘSTVÍ V BOHUMÍNĚ
Moravskoslezští hasiči čelí již od víkendu kritice ohledně jejich postupu při tragickém požáru panelového domu v Bohumíně. Jak uvádějí svědci události, ale také samotní hasiči, nejprve se začal hasit interiér domu a až následně byla řešena evakuace osob postižených požárem. Podle ředitele moravskoslezských hasičů Vladimíra Vlčka se však jedná o běžný postup. Za zasahující hasiče se postavil také generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
„Musím zásadně odmítnout veškeré spekulace spočívající v tom, že hasiči přijeli pozdě,“ uvedl Vlček. Podle něj ze zákona měly být na místě dvě jednotky do deseti minut a další jedna jednotka do 15 minut. Jednotky hasičů přitom podle něj na místo dorazily dříve, než ukládá zákon. Vlček řekl, že pohled diváka je vždycky odlišný. „Primárně na takových výškových objektech se jednoznačně zasahuje vnitřní zásahovou cestou, takže není možné tvrdit, že hasiči tady stáli a nevěděli, co mají dělat,“ uvedl.
Jak uvedl ředitel moravskoslezských hasičů, výraznou komplikací při zásahu a záchraně osob byla výška, v jaké se událost odehrála. Žebřík, jakým jsou hasiči vybavení, stačí totiž maximálně do osmého patra. Podobná situace byla i se seskokovou matrací, která je koncipována také na nižší seskokovou výšku, než je 11. patro.
Na místě se našly stopy hořlavé látky. Podle Vlčka je nemožné, aby byl takový požár zdolán za několik minut. Je přesvědčen o tom, že hasiči udělali vše pro to, aby obyvatele domu zachránili. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes v České televizi řekl, že za moravskoslezskými hasiči plně stojí a označil jejich výkon za excelentní.
Hasiči dnes v podvečer zveřejnili i přesný časový sled, v němž popisují průběh zásahu. První oznámení dostali v sobotu v 17:47 a během následujících tří minut jim volalo zhruba dalších deset svědků. První jednotka na místo dorazila v 17:54 a začala hasit. „V prvních deseti minutách zásahu se tak na místě nacházelo celkem šest cisternových automobilů a dva automobilové žebříky s celkovým počtem 28 zasahujících hasičů,“ uvedl mluvčí hasičů Lukáš Popp. V dalších minutách počet zasahujících hasičů i techniky dál rostl. Vnitřní požár v bytě hasiči lokalizovali v 18:30 a v 19:43 byl požár zlikvidován.
Zraněni byli dva hasiči. Dobrovolný hasič, který se nadýchal zplodin, byl převezen do karvinské nemocnice a ještě v sobotu večer byl propuštěn domů. Druhým zraněným byl profesionální hasič, který utrpěl popáleniny prvního a druhého stupně na krku. „Byl odvezen do Fakultní nemocnice v Ostravě, kde po prvotním ošetření zůstal přes noc na pozorování v nemocničním zařízení,“ uvedl Popp. Dodal, že dnes v dopoledních hodinách byl i tento hasič propuštěn z nemocnice do domácí péče.
„Jedná se o požár s tak tragickými následky, jaký Česká republika nepamatuje. Chtěl bych touto cestou poděkovat všem hasičům, kteří včera (v sobotu) na místě zasahovali. Bylo to pro ně obrovsky náročné jak fyzicky, tak psychicky. Nestáli totiž před běžným nepřítelem, požárem, na který jsou vycvičení, ale zřejmě před trestným činem, úmyslným zapálením, situací, na kterou nestačily běžné postupy. Všichni prokázali velkou míru osobní odvahy. Jsem přesvědčen, ze jste svoji práci odvedli naprosto profesionálně,“ uvedl ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba. Podporu hasičům vyjádřila i místopředsedkyně vlády Alena Schillerová (ANO), která přijela na místo neštěstí. „Byla jsem nahoře, viděla jsem ten neskutečný kus práce a patří se poděkovat hasičskému záchrannému sboru, patří se poděkovat policii,“ řekla.
Na vyšetřování příčin požáru hasiči spolupracují s policií, která na místě zadržela jednoho člověka. „Myslím si, že je nutné zdůraznit, že obyvatelé nemusí mít žádné obavy z toho, že by se tady pohyboval někdo nebezpečný,“ uvedl vyšetřovatel Pavel Tvrdý. Blíže se k podezřelému ani jeho motivu ale odmítl vyjádřit. Policisté podle něj nyní pracují na právní kvalifikaci události.
V jedenáctém patře panelového domu začalo hořet v sobotu odpoledne. V postiženém bytě se konala oslava narozenin. Podle dostupných informací byly motivem žhářského útoku rodinné spory. Policie v té souvislosti zadržela jednoho člověka. Experti u bytu našli stopy po hořlavině. I proto se s největší pravděpodobností požár tak rychle rozšířil. Zemřelo při něm 11 lidí, z toho tři děti. Šest obětí uhořelo v bytě, pět zemřelo po vyskočení z okna.
Třetina obyvatel se vrátila zpět, panelák je ale prakticky neobyvatelný
Po požáru museli budovu opustit všichni obyvatelé. Noc ze soboty na neděli strávili nejčastěji u příbuzných a známých. V neděli odpoledne se už mohli do svých bytů vrátit. „Odhadujeme, že tak 30 procent lidí se už vrátilo. Spali doma, i když komfort bydlení je dost omezený,“ uvedl místostarosta v souvislosti s tím, že v domě částečně stále neteče voda, odpojen je plyn i elektřina.
„Problém je v tom, že vše je prolité vodou. Elektrické rozvody musí nejprve vyschnout. Elektrikáři řekli, že na to potřebují ještě dva dny. Předpokládáme, že elektřinu zapnou ve středu,“ řekl Bruzl. Na napojení elektřiny závisí i obnovení dodávek plynu. „Takže dokud nebude elektřina, nebude ani plyn,“ řekl s tím, že alespoň v polovině domu by měla začít téct voda.