Odbory tvrdě razí kratší pracovní dobu. Podle oponentů by zkrácení paralyzovalo ekonomiku

NÁVRHY ODBORŮ

Odbory tvrdě razí kratší pracovní dobu. Podle oponentů by zkrácení paralyzovalo ekonomikuNOVÉ 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová si notovala se šéfem odborů Josefem Středulou v tématech zkrácení pracovní doby, prodloužení dovolené i zvýšení minimální mzdy. Bojovně jim v diskusním pořadu ČT Otázky Václava Moravce oponoval viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj, podle kterého tyto změny dorazí paralyzovaný trh.

První ostrý spor v debatě zažehl návrh odborů na zkrácení pracovní doby o půl hodiny denně. „Máme letos sto let výročí zavedení osmihodinové pracovní doby, vzhledem k tomu, že bohatneme, český národ patří k těm nejdéle pracujícím v Evropě, tak je třeba se posunout,“ řekla ministryně Jana Maláčová. Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj se však proti návrhu ostře ohradil. Podle něj ho ti, kteří ho chtějí prosadit, nemají spočítaný. „Díky zkrácení pracovní doby nám bude chybět zhruba 40 až 50 tisíc zaměstnanců,“ řekl Jan Rafaj. Největší problém je podle něj právě nedostatek zaměstnanců, který se se zkrácením pracovní doby ještě prohloubí. 

S tímto názorem nesouhlasil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. „Chceme, abychom nepracovali o 400 hodin více, než němečtí zaměstnanci,“ řekl Josef Středula. „Nebude to žádné dramatické číslo, jedná se o půlhodinu denně,“ dodal Josef Středula s tím, že by podle něj naopak zkrácení pracovní doby mohlo vést ke vzniku nových pracovních míst. Podle Jana Rafaje je však údaj o kratší průměrné pracovní době v Německu špatně vykládán. „V Německu není obvyklé jako v Česku, že jsou lidé tři až čtyři roky na mateřské, po půlroce se vracejí do práce a mají různé zkrácené úvazky, stejně tak důchodci,“ řekl Jan Rafaj a dodal, že v Německu pracuje na zkrácený úvazek téměř třetina lidí, v ČR pak ani ne 10 %.

Dalším ostrým bodem debaty byl návrh na přidání pátého týdne dovolené i zaměstnancům soukromého sektoru. Nyní na něj mají nárok pouze státní zaměstnanci. „Chceme, aby to nebyla diskriminace mezi zaměstnanci privátního sektoru a státního,“ řekl Josef Středula. „Jsme proti uzákonění pátého týdne dovolené,“ oponoval opět Jan Rafaj, protože je podle něj už nyní trh práce paralyzovaný nedostatkem zaměstnanců. Podle šéfa odborů Josefa Středuly však z odborového jednání se soukromými firmami vyplývá, že už přes dvě třetiny soukromých podniků se zavedením pátého týdnu dovolené souhlasily.


Čtěte dále: Ministr Vojtěch se nedohodl s odbory na růstu platů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články