1 "Informace nejdřív dostane prezident"

Mynář, Nejedlý a Tvrdík se vrátili z Číny. Detaily mise Hrad tají

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , , , ,

Kancléř Vratislav Mynář, poradce prezidenta Martin Nejedlý a zástupce CEFC Jaroslav Tvrdík se vrátili z Číny, kde měli za úkol ověřit informace o zadržení šéfa CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga. ČTK to dnes řekli Mynář a prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. O výsledku cesty chce nyní Mynář informovat Zemana, do té doby ji nechce komentovat. Ovčáček bude mít podrobnosti k dispozici na počátku týdne.

„Logicky nejprve budu o výsledku mojí cesty informovat pana prezidenta a poté všechny ostatní,“ řekl Mynář. Tým odletěl do Číny v úterý.

Jie Ťien-ming byl podle některých informací v Číně zatčen v polovině února. CEFC ani čínské úřady dosud zatčení oficiálně nepotvrdily. Vyšetřován má být kvůli podezření z ekonomické kriminality. CEFC si před časem vybrala Českou republiku jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Zeman Jie Ťien-minga jmenoval v roce 2015 svým zvláštním ekonomickým poradcem. Tím zůstává, Zeman podle Hradu s dalšími kroky vyčká na oficiální potvrzení z Číny.

Čtěte také: „Došlo k problému.“ Filip se ptal Číňanů na CEFC a kárá Zemana

Mnozí se nad misí zástupců Hradu podivují. Nad jejím načasováním se pozastavila Anna Zádrapová, analytička ze Sinopsis, projektu Ústavu Dálného východu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Podotkla, že v Číně v současné době probíhají důležitá politická zasedání. „Takže si na ně sotva někdo najde čas. Vyšetřování předsedy Jie Ťien-minga je navíc neveřejné,“ prohlásila. „Spíše se zdá, že se budou snažit v Číně vysvětlit, jak celá záležitost narušuje česko-čínské vztahy, do nichž prezident i jeho poradci vložili svůj politický kapitál,“ dodala analytička Zádrapová.

Členové sněmovního zahraničního výboru se chtějí ptát, za jakým účelem byli Mynář, Nejedlý a Tvrdík do Číny vysláni. „Předpokládám, že bych žádal i zařazení bodu v zahraničním výboru tady na toto téma,“ uvedl lidovecký poslanec Jiří Mihola pro ČT. Poslanec za Piráty Mikuláš Peksa chce zase vědět, kdo cestu platil a s jakým pověřením zástupci Miloše Zemana odletěli.

Skupina CEFC působí především v energetice, financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Na počátku března se objevily spekulace, že vedení a provoz společnosti CEFC China Energy převzala investiční agentura, která spadá pod vládu v Šanghaji. Mluvčí CEFC China Energy však agentuře Reuters poté řekl, že firmu o převzetí nikdo neinformoval a že ji nadále řídí současný management.

Čtěte také: Navždy a neomezeně. Čína si zvolila nové „protikorupční“ vedení

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

RendererException: Unable to render template "/views/partials/components/jarvis/_tydenikinarticle.ftl".

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.