Zneužil Šaroch pravomoc?
Best of Echo 2019
„Pokud neodpoví na otázky, pak se musí připravit na návštěvu státního zástupce.“ Tak zní obvyklá mediální fráze, když se významná osobnost pokouší zamést skandál pod koberec. V Česku teď dostala modelová situace paradoxní rozměr. Dotyčnou osobností je Jaroslav Šaroch, který je sám státním zástupcem, a navštívit ho tedy musí některý z jeho kolegů. Důvodem k návštěvě je možný konflikt s paragrafem 329 trestního zákoníku o zneužití pravomocí úřední osoby v případu Čapí hnízdo. Zástupce Šaroch případ vyšetřoval, odmítl však žalovat obviněné v čele s premiérem Andrejem Babišem, přitom v odůvodnění svého verdiktu – ani později před veřejností – dostatečně nevysvětlil důvody, proč tak učinil.
Jednoduchý případ Čapího hnízda trval policistům a státním zástupcům skoro čtyři roky. Nejpodrobnější dostupný popis nabídl vyšetřovatel Pavel Nevtípil v dokumentu, kterým zdůvodňoval trestní stíhání Babiše a jeho blízkých a který nedávno publikoval Český rozhlas. Všechno začalo už v únoru 2006, kdy společnost Imoba ze skupiny Agrofert koupila polorozpadlý Dvůr Semtín poblíž Olbramovic, který se rozhodla přestavět na rekreační centrum. Dala si vypracovat projekt a v červnu 2007 požádala stavební úřad o souhlas s umístěním stavby. Za půl roku ho měla a v únoru 2008 odeslala žádost o povolení stavět. Protagonistou byl od počátku majitel Agrofertu, miliardář Andrej Babiš. Nejdřív chtěl u rybníka Slavníč postavit rekreační chalupu, pak se plány rozšiřovaly. Luxusní rodinná vila měla vzniknout, ovšem doplnit ji měly další budovy „multifunkčního kongresového a školicího areálu“, který by sloužil skupině Agrofert. V průběhu roku 2007 přišla Babišova spolupracovnice Jana Nagyová-Mayerová s nápadem, ať uvnitř kongresového areálu ještě vznikne menší zoologická zahrada přístupná veřejnosti. Pak bude možné požádat Evropskou unii o padesátimilionovou dotaci, aby se stavba vyplatila.
Za tím účelem podnikl Babiš několik sporných kroků. Vyzval podřízené, ať z jedné dcery Agrofertu jménem ZZN Agro Pelhřimov vytvoří akciovou společnost, která vydá anonymní akcie na doručitele. Tyto akcie pak Agrofert fiktivně prodá Babišovým příbuzným, kteří pochopitelně nezveřejní, že s akciemi mají cokoli společného. Akciová společnost, teď už pod jménem Farma Čapí hnízdo, tak formálně přerušila své vazby na Agrofert a koncem února 2008 požádala středočeský dotační úřad o padesát milionů korun určených pro malé a střední firmy.
Více čtěte ve speciálu Best of Echo.