Policie obvinila aktivisty Greenpeace. Navrtali chladící věž elektrárny Chvaletice

Obvinění aktivistů

Policie obvinila aktivisty Greenpeace. Navrtali chladící věž elektrárny ChvaleticeNOVÉ
Elektrárna Chvaletice Foto:

1
Domov

Pěti lidem, kteří v roce 2016 s ekologickou organizací Greenpeace protestovali proti prodloužení provozu elektrárny Chvaletice, policie zaslala obvinění z poškození cizí věci a z poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. V pátek to řekl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. Aktivisté vylezli na chladicí věž, navrtali do ní 120 děr a později na ni vyvěsili dva transparenty.

Mluvčí krajské policie Markéta Janovská řekla, že policie se rozhodla obvinit pět lidí, více nechtěla sdělovat, dokud nebudou všechna obvinění formálně doručena. „Obvinění lidí, kteří protestovali proti uhelné elektrárně Chvaletice, z poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, je absurdní. Lezci použili běžnou techniku lezení na průmyslových stavbách, kterou vyžaduje zajištění bezpečného ukotvení na věži,“ uvedl Hrábek.

Podle něj tím chladicí věž nezničili ani neznehodnotili. Elektrárna byla v době protestu kvůli opravám mimo provoz, který byl obnoven ještě před odstraněním škod. Podle obvinění škoda dosáhla více než milionu korun, elektrárna původně škodu odhadovala na 600 000 korun.

Greenpeace obviněným nabídne podporu a nechá také vypracovat vlastní znalecký posudek. V případě škody velkého rozsahu hrozí pětici lidí dva až šest let vězení.

Předloni 3. října obsadilo chladicí věž 11 aktivistů Greenpeace, opustili ji 5. října. Ekologická organizace svou akcí protestovala proti uskutečňované modernizaci elektrárny, která prodlouží její provoz do roku 2030. Vlastník elektrárny společnost Severní energetická tehdy označil nesouhlas Greenpeace za absurdní, neboť modernizace sníží emise škodlivých látek i prachu.

Čtěte také: Ministerstvo zahraničí: V Česku se látka, kterou byl otráven Skripal, netestovala