1 Zemědělské dotace

Penězovod neustává. Babišovy zemědělské firmy získaly loni na dotacích miliardu

, NOVÉ

Témata: , ,

Zemědělské společnosti, původně patřící premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO) a dnes zaparkované ve svěřenském fondu, dostaly v minulém roce na evropských dotacích 1 032 696 000 korun. Podle nových údajů Státního zemědělského intervenčního fondu pak společnosti z bývalého Babišova holdingu dostávají od roku 2014 stále větší počet dotací. Svěřenský fond nyní spravuje Babišova manželka Monika spolu s právníky.

Celková výše  evropských dotací však nebude konečná. Do celkové částky nejsou započítané společnosti, ve kterých měl Andrej Babiš menší než padesátiprocentní podíl. Vynechané jsou také částky, které Babišovy společnosti dostávají na zemědělství na Slovensku.

Podle nových údajů Státního zemědělského intervenčního fondu získal premiér v demisi Babiš největší částku od roku 2014. Tehdy získal 756 milionů korun. Rok poté získaly jeho společnosti 887 milionů a předloni 970 milionů. V roce 2017 tak získal na dotacích nejvyšší částku - 1 032 696 000 korun.

Uvedené částky, které pobraly Babišovy společnosti,  jsou však jen dotacemi v oboru zemědělství. Kromě toho ale bývalé firmy Andreje Babiše dostávají evropské dotace také na průmyslové projekty a na bioplyn.

Babišova vláda v demisi odmítla v lednu zavedení dotačního limitu na přímé zemědělské eurodotace po roce 2020 pro velké farmy. Vláda pak také nesouhlasila se snižováním dotací podle velikosti podniku. Z případného nesnižování dotací dle velikosti by těžil holding Agrofert, který je největší zemědělskou společností v České republice.

Pouze v národních dotacích rozdělila Česká republika potravinářským podnikům 400 milionů korun, z toho více než čtvrtinu dostaly společnosti z holdingu Agrofert.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Agrofert dominantním partnerem Lesů ČR. Je to špatně?

Chceme čerpat dotace z Evropské unie podle svého, prohlásil Babiš

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.