Halíkova Křesťanská akademie ostře odmítá Dukovu kandidátku do Rady ČT Lipovskou
RADA ČESKÉ TELEVIZE
Prezidium České křesťanské akademie se připojilo k výzvě 19 senátorů, aby Česká biskupská konference (ČBK) stáhla nominaci ekonomky Hany Lipovské do Rady České televize. Stejně jako část senátorů považuje za nepřijatelné, že Lipovská dříve veřejně zpochybnila smysl existence veřejnoprávních médií. Akademie to uvedla ve stanovisku, které zaslala ČTK. Předseda ČBK kardinál Dominik Duka v pátečním prohlášení napsal, že odbornost Lipovské v ekonomii může být pro Radu ČT naopak prospěšná. Do boje se přidal i senátor Marek Hilšer, podle kterého je ekonomka de facto na výplatní pásce PPF. Proti útoku akademie na Lipovskou se ohradil následně i mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.
"V době, kdy dochází k nebezpečnému omezování svobody médií v Polsku a Maďarsku a i u nás se objevuje tlak populistických politiků, zpochybňujících samu existenci nezávislých veřejnoprávních médií, je nominace osoby, která veřejně sdílí takové postoje a navíc přiznává svou nekompetenci, neznalost a nezájem o televizní tvorbu, neomluvitelnou chybou," uvedla Česká křesťanská akademie.
Nominaci takových lidí proto považuje akademie za ohrožení demokratické plurality. "Církev má stát na straně svobody a nesmí se nechat zmanipulovat zájmy populistických politických subjektů. Žádáme Českou biskupskou konferenci, aby uznala svou chybu a nominaci paní Lipovské stáhla," stojí ve stanovisku akademie.
Česká křesťanská akademie je občanské sdružení, které podle svého webu sdružuje křesťany všech církví, ale i další lidi, kteří cítí odpovědnost za uplatňování křesťanských kulturních a morálních hodnot ve společnosti. V jejím čele stojí teolog Tomáš Halík, který je často v ostrém sporu s českým primasem a kardinálem Dominikem Dukou.
Lipovská vzbudila pozornost svými výroky o tom, že nerozumí smyslu existence veřejnoprávních médií. Televizní tvorbu prý sice nesleduje, ale nezná jediný pořad České televize, který by nemohla vysílat televize komerční. Duka kandidátku hájí. "Je nesporné, že veřejnoprávní média musí existovat a je třeba je bránit, ale je rovněž zapotřebí, aby v duchu služby pravdě skutečně sloužila celé společnosti," uvedl.
19 senátorů v otevřeném dopise, který v pátek zaslali ČTK, napsali, že existence a nezávislost veřejnoprávních médií hraje zásadní roli pro udržování svobody a zachování demokratických principů Česka. Členové Rady ČT by jako zástupci veřejnosti měli hájit tento veřejný zájem, který je zakotven v zákoně o České televizi. ČBK by se podle senátorů měla od názorů Lipovské distancovat a její nominaci stáhnout. "V opačném případě se lze důvodně domnívat, že se s názory Hany Lipovské Česká biskupská konference ztotožňuje," uvedli senátoři.
V sobotu večer útok ještě vystupňoval někdejší uchazeč o Hrad a současný senátor Marek Hilšer, který vidí prý ještě znepokojivější souvislosti. "Znepokojivé na kandidátce ČBK do Rady ČT je nejen její vůle zrušit veřejnoprávní média, ale také to, že je de facto na výplatní pásce PPF, majitele TV Nova. V Radě ČT se tak může vyskytnout osoba, která může jednat v zájmu konkurenční soukromé televize," napsal senátor na Twitteru. Svá tvrzení ale senátor nijak nedožil a jeho prohlášení je na úrovni pomluvy.
K dopisu České křesťanské akademie se vyjádřil prostřednictvím otevřeného dopisu následně mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. Napsal, že akademii sice neupírá právo kritizovat kandidátku do Rady České televize, polemizovat s ní a nesouhlasit, ale akademie by tak podle něj neměla činit dřív, než druhou stranu vyslechne. "Vždyť co vám brání si paní Hanu Lipovskou pozvat a diskutovat s ní z očí do očí?," napsal doslova. "Teprve pak suďte, řekněte rozhodné slovo. Ne od stolu, bez poznání konkrétního člověka. Jinak je to totiž úkornost proti bližnímu," dodal.
Politik a bývalý poradce premiéra Nečase Roman Joch se na svém twitteru nechal slyšet, že Lipovskou odmítají ti, kteří ji neznají. "Slečna Lipovská je OK,"napsal.
Sněmovna bude vybírat šest členů Rady ČT za ty, jejichž mandát končí 26. března. O uvolněná místa má zájem devět desítek adeptů.
Čtěte také: Výjimečný krok Rady ČT. Neschválila televizi rozpočet a žádá plán rozvoje