VIDEO: Drony objevily nové obrazce u planiny Nazca

VIDEO: Drony objevily nové obrazce u planiny NazcaVIDEO
Nové obrazce poblíž náhorní plošiny Nazca Foto:

Foto: Reprofoto Youtube/Euronews

Panorama

nové objevy

pk Echo24

Peruánští archeologové si připsali významný úspěch. Za použití dronů potvrdili existenci dalších rozsáhlých obrazců poblíž náhorní plošiny Nazca. Nově zdokumentované geoglyfy, na které vědce upozornili místní obyvatelé, jsou pravděpodobně o několik stovek let starší, než proslulé obrazce na plošině Nazca. Informaci přinesla agentura Reuters.

Autory nově objevených obrazců nacházejících se v provincii Palpa na jihu Peru jsou dle vědců zástupci paracaské kultury. Období jejich tvorby je odhadováno na období před více než 2000 lety. 

Nezvyklých obrazců si nejprve všimli místní obyvatelé. Více než 25 dosud neznámých obrazců, zahrnujících například zobrazení kosatky či tančící ženy, tak bylo dosud známo jen několika málo vyvoleným. Hlavní problém spočíval s přístupností daného území. Zatímco obrazce na náhorní plošině Nazca je možné zhlédnout z letadla, pro zachycení nových objevů archeologové použili drony.

„Drony nám umožnily rozšířit naši dokumentaci a objevit nové skupiny obrazců,“ řekl agentuře Reuters k výzkumu archeolog Johny Isla. Dodal, že díky novým objevům je v současnosti zdokumentována existence více než 1200 let práce na geoglyfech.

Archeologové budou nyní nový objev dále zkoumat, v plánu mají osobní návštěvu a průzkum místa. „Dosud jsme se na místo nedostali, máme pouze fotografie. Výzkum je v začátcích,“ dodal Johny Isla.

Na náhorní plošině Nazca na jihu Peru se nachází více než 300 obrazců. Jsou tvořeny světlými liniemi, které byly vytvořeny obyvateli kultury Nazca v období mezi lety 500 před naším letopočtem a 500 našeho letopočtu. V roce 1994 byla planina uznána za světové kulturní dědictví organizací UNESCO. Účel, za kterým byly tvořeny vědci dosud neodhalili, předpokládají však, že obrazce sloužily k rituálním či náboženským obřadům.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Řidič poškodil vzácný obrazec v peruánské Nazce. Hájil se výměnou pneumatiky

Související články