„Islám k Německu nepatří.“ Nový ministr vnitra mluví jinak než Merkelová

Seehofer: Zemi formuje křesťanství

„Islám k Německu nepatří.“ Nový ministr vnitra mluví jinak než MerkelováNOVÉ
Horst Seehofer Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

Islám k Německu nepatří, země je formována křesťanstvím. V rozhovoru pro deník Bild to řekl nový německý ministr vnitra Horst Seehofer. Vymezil se tak vůči tvrzení, které kdysi zaznělo z úst někdejšího německé prezidenta Christiana Wulffa a které před třemi lety zopakovala i kancléřka Angela Merkelová. Ta se od Seehoferova výroku distancovala. Muslimové žijící v Německu podle Seehofera, předsedy konzervativní Křesťanskosociální unie (CSU), ale „samozřejmě“ k Německu patří.

„Islám k Německu nepatří. Německo je formováno křesťanstvím. K tomu patří volné neděle, církevní svátky a rituály jako Velikonoce, Letnice a Vánoce,“ uvedl nový ministr, jehož úřad se nově jmenuje „ministerstvo vnitra, výstavby a vlasti“.

„Muslimové, kteří u nás žijí, ale samozřejmě k Německu patří,“ zdůraznil v rozhovoru Seehofer. Neznamená to podle něj ale, že se Němci z falešné ohleduplnosti vzdají tradic typických pro svou zemi.

Kancléřka a předsedkyně Křesťanskodemokratické unie (CDU) Merkelová se od slov šéfa sesterské bavorské strany jasně distancovala. Německo je sice podle ní výrazně utvářeno křesťanstvím, ale v zemi žijí také čtyři miliony muslimů. „Tito muslimové patří také k Německu a zrovna tak patří k Německu jejich náboženství, tedy i islám,“ prohlásila kancléřka na tiskové konferenci po setkání se švédským premiérem Stefanem Löfvenem.

Šéfka německé vlády prohlásila, že islám v Německu by měl stát na ústavních základech. „Musíme činit vše pro to, abychom spolužití mezi náboženstvími dobře uzpůsobili,“ citovala Merkelovou agentura DPA.

Tvrzení, že islám patří k Německu, poprvé zaznělo před osmi lety z úst tehdejšího spolkového prezidenta Christiana Wulffa. Věta vyvolala značnou debatu a v roce 2015 ji zopakovala i Merkelová. „Je zjevné, že islám už bezpochyby patří k Německu,“ řekla u příležitosti muslimského svátku ramadán. Z řad její konzervativní strany se už tehdy ozvaly nesouhlasné hlasy. Patřil k nim například vlivný poslanec a předseda parlamentní frakce CDU/CSU Volker Kauder.

Bývalý bavorský premiér Seehofer chce ve své nové funkci hovořit s představiteli německé muslimské komunity o problémech s integrací vyznavačů islámu v Německu. „Mé poselství zní: Muslimové musejí žít s námi, ne vedle nás nebo proti nám,“ řekl Seehofer a vyzval k dialogu.

Seehofera ve funkci bavorského premiéra nahradil jednapadesátiletý člen Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder. Zvolení Södera nebylo překvapením, CSU má v bavorském sněmu absolutní většinu. Hlas rodákovi z Norimberku dalo nakonec 99 poslanců, 64 bylo proti a čtyři se hlasování zdrželi.

Seehofer před časem oznámil, že chystá rozsáhlá opatření v oblasti migrační politiky. Usilovat chce například o rychlejší deportace neúspěšných žadatelů o azyl, především těch, kteří spáchali trestný čin nebo jsou považováni za nebezpečné.

Z celkového počtu 82,5 milionu obyvatel žije v Německu asi 4,7 milionu muslimů, většinou přistěhovalců z Turecka a jejich potomků. Několik set tisíc muslimů přišlo do Německa i v rámci migrační vlny z Blízkého východu a severní Afriky v posledních letech.

Čtěte také: Německo opět povolí slučování rodin migrantů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články