Silo v Bejrútu, které přečkalo obří výbuch, postavili Češi. Stejně jako palác v Hirošimě
ČESKÁ PRÁCE
Světová média plní poslední dny záběry katastrofy v Bejrútu. Jedinou budovou, která téměř v epicentru výbuch jakž takž přežila, je obrovské silo na zásoby obilí. Nyní se ukázalo, že ho navrhoval český inženýr Jiří Požár. Osud budovy připomíná dóm od českého architekta Jana Letzela, který přesně před 75 lety přečkal atomový výbuch v Hirošimě a stal se připomínkou památky 140 tisíc lidí, kteří tehdy zahynuli.
Silo postavili v roce 1970 montéři z Pardubic z tehdejšího národního podniku Průmstav. „Hned mi došlo, že to je ten přístav. Silo bylo dominantní stavbou. Věděl jsem hned, že musí být poškozeno, ale že to bude až tak velké, to by mě nenapadlo. Protože jde o velmi stabilní a pevnou konstrukci. Prakticky nezničitelnou,“ řekl deníku Právo Jiří Požár, který v Průmstavu působil jako výrobní a později podnikový ředitel.
Konstrukci sila tvořily tři řady skladovacích propojených buněk a dosahovaly výšky přes 60 metrů. Skladovací kapacita sila přesáhla 100.000 tun obilí. Pro Průmstav, který ovládal technologii posuvného bednění, to podle Požára byla jedna z nejlepších referencí. Po úterním výbuchu, který vyvolal v hlavním městě Libanonu otřesy srovnatelné se zemětřesením o síle 3,5 stupně, zůstala stát ale jen zadní část sila.
Železobetonová stavba byla podle Požára za roky své existence opakovaně zasažena dělostřeleckými střelami, přesto vydržela. „Když to takto bylo zničeno, musel být výbuch skutečně mimořádný. Jestli to byla pětina jedné bomby z Hirošimy, tak to odpovídá,“ uvedl Požár. Zahraniční média právě atomový výbuch v Hirošimě, který pomohl ukončit druhou světovou válku, s explozí v Bejrútu srovnávají, a to i kvůli hřibovitému tvaru exploze, který si lidé s výbuchem jaderné pumy často spojují.
CNN drone footage shows some of the devastation caused by the massive explosion in Beirut. The blast rocked the Lebanese capital on Tuesday evening, leaving at least 100 dead and thousands injured. pic.twitter.com/WEmFCQ7BSi
— CNN (@CNN) August 5, 2020
I v Hirošimě explozi nevídaných rozměrů přežilo dílo českých rukou. Pověstný Atomový dóm byl původně postaven v roce 1915 a pojmenován Hirošimský prefekturní palác pro výstavy produktů. Po explozi americké pumy Little Boy 6. srpna 1945 stavba přežila v blízkosti výbuchu jako jediná. Trosky stavby se staly symbolem míru, poukazujícím na hrůzy atomové války.
K explozi chemikálií v přístavu v Bejrútu došlo v úterý večer 4. srpna. Vyžádala si nejméně 137 mrtvých a pět tisíc zraněných, počet obětí a plný rozsah zkázy se stále zjišťuje. Pokračují vyprošťovací práce a mnozí lidé stále pátrají po svých blízkých a žádají o pomoc na sociálních sítích. Z přístavu prakticky nic nezůstalo, exploze jej téměř celý zničila. Pomáhat obyvatelům města odletěli i čeští záchranáři.
Příčinou výbuchu byl pravděpodobně špatně uskladněný ledek, který v roce 2014 do města přivezla ruská loď. Ledek, neboli dusičnan amonný, je bílá krystalická látka používaná jako zemědělské hnojivo, dezinfekční prostředek vody a díky oxidačním vlastnostem také v pyrotechnice. Výbuchy dusičnanu amonného nejsou vzácným jevem, k méně závažným případům dochází téměř každoročně.