Echo TV

Evropské nařízení o migraci – nesmí se jednat o nás bez nás, říká Fiala

NOVÉ

Témata: ,

Jaké jsou priority Česka v zahraničí a co chce ČR v rámci Evropy dosáhnout? To jsou témata, o kterých debatoval předseda ODS Petr Fiala s Andrejem Babišem. Fiala o prioritách své strany v této oblasti mluvil v rozhovoru pro Echo TV s Daliborem Balšínkem. Dublin IV, tedy dohoda o přerozdělování uprchlíků, nesmí být podle Fialy o nás bez nás a kvůli tomu se musíme povznést i nad spory mezi politickými stranami v Česku. „To je totiž téma, které musí překračovat tady ty vnitropolitické spory z jednoho důvodu, protože pak se zase probudíme a zjistíme, že někdo bez nás rozhodl o věcech, které se našeho každodenního života vlastně dotýkají, to se prostě nesmí stát,” řekl Fiala.

Co řekl Petr Fiala?

Především my se musíme snažit, abychom v Evropské unii prosazovali svoje zájmy, a to prosazovali svoje zájmy i v debatě o Dublinu IV a prosazovali svoje zájmy v jakékoli další debatě o reformě Evropské unie. Já jsem pro to, a to je taky úkol politické alternativy a opozice, já jsem požádal pana premiéra o setkání, to se uskuteční ve středu a na tom setkání se s ním chci bavit o naší zahraniční a speciálně evropské politice, protože…

A dosáhnete shody aspoň této věci?

Já v to doufám a nejenom s ním. Já bych rád, abychom dosáhli shody širší napříč politickým spektrem, nebo se o to aspoň pokusili, protože opravdu platí, že v zahraničí jsme tak silní, nakolik jsme doma jednotní. A my musíme mít definovány naše národní zájmy a musíme je prosazovat. Vy víte, že já jsem určitě velký kritik Andreje Babiše, nicméně oceňuji alespoň nějaký pokus o aktivní evropskou politiku a chtěl bych, abychom se na tom domluvili jaksi šířeji, abychom byli skutečně slyšet v Evropě a něčeho dosáhli.

Tam lze předpokládat dokonce shodu mezi vámi a Andrejem Babišem…

To uvidíme.

A taky mě napadlo – není to vlastně způsob, jak přes tu zahraniční politiku se ODS může začít bavit s Andrejem Babišem i třeba o nějakých jiných otázkách? Vylučujete, že se nebudete bavit o vnitropolitických otázkách?

Ale my jsme nikdy neřekli, že se nebudeme o ničem bavit. My se bavíme, bavíme s politickými stranami v Poslanecké sněmovně, určitě se bavíme i hnutím ANO. Budeme se snažit co nejvíc ze svých programových cílů prosadit. Jestli se s námi bude chtít někdo bavit o tom, jak sníží daně, rádi poradíme, rádi tomu pomůžeme. Jestli se s námi někdo bude bavit o tom, jak provést debyrokratizaci České republiky, tak v tom taky najde naši podporu. Jenomže když se podívám na ty programové shody deklarované s hnutím ANO, ony jsou fakticky velmi malé zatím.

Když to srovnáváte s politickými programy, nebo s prohlášeními?

Když to srovnávám třeba s prohlášením vlády jednobarevné, kde si mohli napsat, co chtěli, tak tam já tedy příliš shod nevidím. Ale zpátky k té evropské politice. To je totiž téma, které musí překračovat tady ty vnitropolitické spory z jednoho důvodu, protože pak se zase probudíme a zjistíme, že někdo bez nás rozhodl o věcech, které se našeho každodenního života vlastně dotýkají, to se prostě nesmí stát.

O čem dál diskutoval předseda ODS?

Petr Fiala v rozhovoru pro Echo TV mluvil i o tom, že ODS chce letos v Praze vyhrát volby i o tom, že příště už jeho strana postaví do prezidentské volby silného kandidáta.

Celý rozhovor si můžete pustit zde:


Další videa Více

Názory Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.