Hamáček jde pro rady k Zemanovi. Nese na Hrad nabídku od ANO

VYJEDNÁVÁNÍ O VLÁDĚ

Hamáček jde pro rady k Zemanovi. Nese na Hrad nabídku od ANONOVÉ 2
Domov
Sdílet:

Předseda sociální demokracie Jan Hamáček jde ve čtvrtek za Milošem Zemanem s nabídkou pěti ministerstev, které nabídlo sociální demokracii hnutí ANO. Podle informací Echo24 už jsou stranické špičky dohodnuté na tom, že chtějí zasednout ve společné vládě s trestně stíhaným Andrejem Babišem. Případnou účast ve vládě by pak muselo ale schválit referendum, kterého by se účastnilo na patnáct tisíc členů sociální demokracie.

Šéf ČSSD Jan Hamáček tak sdělí prezidentu Miloši Zemanovi nabídku, kterou strana dostala od Andreje Babiše v pondělí. Když byli sociální demokraté na Hradě naposledy, následovalo druhý den překvapivé odmítnutí vlády s hnutím ANO. Rozhovor se Zemanem měl hrát v tomto kroku velkou roli. V pátek se přitom bude u sociálních demokratů opět lámat chleba, grémium i předsednictvo strany bude novou nabídku posuzovat.

Vedení ČSSD bude zvažovat nabídku, zda jít do koalice s trestně stíhaným Andrejem Babišem. Už na prvním sjezdu sociálních demokratů po volbách dostal Jan Hamáček s Jiřím Zimolou pověření, že mohou vyjednávat o vládě. Účast v koalici s trestně stíhaným člověkem by ale byl problém. Přesto se do začátku druhého sjezdu snažili oba představitelé strany vyjednat co nejlepší podmínky, se kterými by předstoupili na pokračování sjezdu v dubnu. Na poslední chvíli, po konzultaci s prezidentem Milošem Zemanem, však Hamáček se Zimolou nabídku hnutí ANO odmítli.

Ve čtvrtek se tak opět setkají s prezidentem Zemanem, kterému předloží současnou nabídku, která má podle informací Echo24 obsahovat ministerstva obrany, zahraničí, školství, kultury, práce a sociálních věcí nebo zemědělství. Ministrem vnitra by pak měl být nestraník vybraný Andrejem Babišem. Sociální demokraté, ale také i poslanci hnutí ANO, se k nabídce odmítli dál vyjádřit a obě strany se dohodly na komunikačním embargu.

Ne všem sociálním demokratům se však nabídka líbí, zvlášť po středeční volbě předsedy sněmovní komise pro GIBS, která trvala skoro půl roku. Podle předsedy poslaneckého klubu Jana Chvojky podpořili volbu Jiřího Maška z ANO i komunisté a poslanci SPD. „Tak tady se opět ukázalo, že od voleb po půl roce funguje dobře namazaný stroj, tedy ďábelská koalice hnutí ANO, SPD a KSČM. Nebylo to jen o té volbě předsedy komise ke kontrole GIBS ale i u volby pěti členů do dozorčí rady státního fondu infrastruktury. Tam totiž byli z pěti členů zvoleni čtyři za ANO, KSČM a SPD. Ta koalice funguje neformálně. Já bych skoro jako člen ČSSD nejraději vyzval vedení strany, aby ukončila jednání s hnutím ANO, protože tady máme jasnou koalici, která jednoduše funguje a která si vše prohlasuje. Mám pocit, že po dnešku se opět ukázalo, že ČSSD by byla možná v koalici jen do počtu,“ řekl pro ČT24 poslanec sociální demokracie Jan Chvojka.

Zeman chce vládu s ČSSD

Prezident Miloš Zeman by však vládu hnutí ANO se sociální demokracií podporoval. Už na prvním sjezdu sociální demokracie bývalým spolustraníkům radil, aby se pokusili získat místa náměstků na ministerstvech. V sociální demokracii pak má Zeman i spoustu spojenců, přes které by chtěl mít v nové vládě vliv, jak zamýšlel i v roce 2013 při tzv. lánském puči.

Podle předsedy Občanské demokratické strany Petra Fialy je však pravděpodobné, že Miloš Zeman se pro vládu vysloví. Po společné schůzce, která se odehrála v úterý také řekl, že za hranici, kdy by měl Andrej Babiš situaci vyřešit, pokládá Zeman v průběhu června. Pirát Ivan Bartoš, který měl schůzku po předsedovi ODS přiblížil, že pokud by Babiš nestihl politickou situaci vyřešit do prázdnin, byl by prezident velmi rozzloben.

Situace ve vedení strany sociální demokracie je však přesto napjatá. Nikdo z oslovených sociálních demokratů nechtěl nabídku komentovat ani kde návrh pěti ministerstev slyšeli. „Nevím o tom, žádné informace od pana předsedy nepřišly. Čekám do pátku,“ uvedla pro deník Echo24 místopředsedkyně ČSSD Jana Fialová. „Je dohoda mezi sociální demokracii a ANO, že do pátku nebudou obě strany vyjednávání komentovat. V pátek se dozvíme všechny informace, jak poslanecký klub, tak politické grémium a mimořádné předsednictvo strany. Situace je vážná a nechceme si nic vyřizovat přes média,“ uvedla pro deník Echo24 Valachová.

Členové hnutí ANO pak nabídku popřeli. Bližší informace o návrhu, který vyjednavači ANO sociálním demokratům v pondělí večer předložili, nechtěl prozradit ani místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek. „Je to hezká spekulace, ale není to pravda,“ řekl novinářům Faltýnek o návrhu.

O tom, jak konkrétně nabídka zněla, Faltýnek mluvit nechtěl. „My jsme se dohodli s kolegy, že prostřednictvím médií nebudeme dávat žádné vzkazy svým partnerům a že to zatím komentovat nebudeme,“ řekl.

Rozhodne referendum

Pokud se vyjednavači ČSSD s Babišem dohodnou, bude muset rozhodnutí potvrdit většina členské základny, která čítá asi 15 tisíc sociálních demokratů. Minimální kvórum zatím není stanoveno, ale počítá se s třiceti procenty. Pro by tak musely být cca 3 tisíce lidí. Pokud by nehlasovalo dost lidí, rozhodoval by pravděpodobně Ústřední výbor strany, který má asi 200 členů.

Připravuje se speciální webové rozhraní, které by mělo být chráněné. „Já osobně si to představuji jako internetové bankovnictví, tedy každý se tam přihlásí svým heslem a zřejmě proběhne ještě nějaké další ověření, aby se to nedalo zneužít,“ popsal pro server Echo24 předseda komise pro stanovy ČSSD a bývalý poslanec Roman Váňa. Členové budou mít přitom na hlasování omezenou dobu. Pro členy, kteří nemají počítač nebo přístup na internet, je připravena služba na sekretariátech strany.

Uvnitř strany se ale už objevují obavy, že by mohla být zmanipulované. Veřejně je vyslovil například bývalý předseda Milan Chovanec.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Vyjednavači ČSSD kývli na Babišovu nabídku

ANO nabízí sociálním demokratům pět ministerských křesel

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články