Pozor na grep, třezalku či pomelo. Mění účinek některých léků

Míchání léků a některého ovoce

Pozor na grep, třezalku či pomelo. Mění účinek některých lékůNové 1
Domov

Nečekaný vliv může mít některé ovoce ale i džusy z nich na užívané léky. Zdravotníci a lékárníci dlouhodobě upozorňují na lékové interakce s ovocem či kořením, například na přípravky z třezalky, grepu (včetně džusu), pomela či kurkumy. Následky kombinování těchto potravin s některými léčivy přitom v některých případech mohou být vážné. Kuriózním příkladem je pití třezalkového čaje, které může snížit účinnost antikoncepce.

Kombinace těchto problematických potravin s léky mohou vést ke snížení účinku léků, zvýšení účinku, zesílení nežádoucích účinků, ale i vzniku nečekaných účinků nebo jejich kompletní ztrátě. Doporučení k vyhnutí se těmto potravinám se nacházejí v příbalových letácích léků.

„Za většinu přeměn cizorodých látek v organismu jsou odpovědné cytochromy P450 – enzymy, které jsou zejména v játrech a zažívacím ústrojí. Cizorodými látkami pro naše tělo jsou i léky nebo ovocné extrakty, tedy grepová šťáva, složky pomela, jablečná šťáva či pomerančový džus,“ uvedl pro Echo24 viceprezident České lékárnické komory (ČLnK) Aleš Krebs.

„Cytochrom P450 má velké množství subtypů, tím nejdůležitějším je CYP3A4, který se podílí na většině známých přeměn léčiv. Ovocné šťávy a léčivé látky pak mohou různým způsobem buď měnit aktivitu tohoto cytochromu nebo o něj a jeho aktivitu vzájemně ‚bojovat‘. Tím dochází k jejich vzájemné interakci. Takové interakce mohou mít závažné důsledky včetně selhání léčby nebo nežádoucích či toxických účinků vedoucích až k úmrtí pacienta, například v důsledku významného zvýšení hladiny jednoho léčiva,“ dodal Aleš Krebs.

Čím čerstvější šťáva, tím výraznější interakční aktivita

Významným účinkem grapefruitového džusu je jeho vliv například na některé statiny, tedy léčiva na časté potíže s vysokým cholesterolem. „A například statiny užívá přibližně jeden milion Čechů,“ uvedl Krebs.

Opatrnost je ale třeba i v případě pomerančů nebo jablečné i brusinkové šťávy, přičemž platí, že čím čerstvější šťáva, tím výraznější interakční aktivita s léky.

Dále čtěte: Kouzlo růžové pilulky aneb Ibalginová velmoc Česko

V lednu bylo nedostupných 15 nenahraditelných léků, uvedla lékárnická komora

Na tvrdý brexit by mohli doplatit čeští astmatici. Odchod z EU může ztížit obchod s léky