Můj návrh na řešení maturit není dobrý, přiznal Babiš. I tak chce úřední zkoušku

CO S MATURITAMI?

Můj návrh na řešení maturit není dobrý, přiznal Babiš. I tak chce úřední zkoušku
Babiš řekl, že jeho návrh tří typů maturit nebyl dobrý Foto: Shutterstock
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Premiér Andrej Babiš (ANO) překvapil výrokem, že jeho návrh tří typů maturit „samozřejmě není dobrý“. Trvá ale na tom, že chce na středeční schůzce přesvědčit ministra školství Roberta Plagu (za ANO), aby si mohli maturanti rozhodnout, zda chtějí nebo nechtějí zkoušku skládat. Babiš uvedl, že s maturanty „cítí“ a čte všechny jejich příběhy, které jsou podle něj často těžké. Návrh by podle něh měla řešit sněmovna.

Babiš v úterý řekl, že letošní maturita by mohla být kvůli epidemii koronaviru klasická pro studenty mířící na vysokou školu, lehčí zejména pro studenty bez zájmu o vysokoškolské studium a úřední pro ty, kteří doloží problémy v distanční výuce. „Včera jsem dával nějaký teoretický návrh, který samozřejmě není dobrý, ale dostávám různé návrhy,“ vyjádřil se ve středu Babiš na CNN Prima News.

„Já jsem v minulosti otevřel spoustu témat, třeba to bylo léčebné konopí nebo kožešinové farmy nebo chovy slepic. Teď mi píšou maturanti a já je chápu, protože my jsme na tom nejhůř. Já chápu jejich situaci, ta jejich psychika. Takže by si zasloužili úřední maturitu, tak jako to bylo na Slovensku, takže je to dobrovolné. Kdo chce maturovat, tak maturuje, a kdo měl těžké podmínky, tak já pro ně mám pochopení,“ řekl Babiš s tím, že se setká s Plagou a bude se ho snažit přesvědčit.

„Je to kompetence pana ministra, ale já ho budu přesvědčovat o tom, že by mi měl vyjít vstříc. Já čtu všechny příběhy těch maturantů, ještě mám asi 850 nepřečtených. Možná bychom si o tom měli něco říct ve sněmovně, protože včera jsem k tomu dával nějaký teoretický návrh, ale ten samozřejmě není dobrý. Takže já dostávám různé návrhy a prostě říkám, dejme to těm maturantů. Je to výjimečné, mějme s nimi solidaritu, já s nimi cítím,“ uvedl premiér.

Babiš se tak zasazuje o model podobný tomu, který loni zvolilo Slovensko. Poukázal na to, že tam střední školy dávaly maturitní známky podle průměru za dobu studia a ze 41 000 studentů jen 392 požádalo o ústní zkoušku. České vysoké školy se slovenskou úřední maturitou přijaly víc než 3500 studentů. „Slováci to měli, bylo to v pohodě, 3700 z nich přišlo k nám na vysoké školy a tam to nevadilo,“ poukázal Babiš.

Premiér neupřesnil, zda by se jeho návrh na úřední maturity měl týkat státní i školní maturity, nebo jen jedné z těchto dvou částí zkoušek. Státní maturita se skládá povinně z testů ze dvou předmětů. Pro všechny by podle standardního schématu měl platit test z češtiny a druhý předmět si studenti vybírají mezi matematikou a cizím jazykem. Ještě loni byly součástí státní maturity organizované Cermatem také ústní zkoušky a slohy. Od letoška mají podle novely zákona tyto dvě části organizovat samy školy. Už v lednu ovšem ministerstvo školství rozhodlo, že slohy se kvůli epidemii covidu-19 letos podobně jako loni konat nebudou.

Školní, neboli profilovou část maturity, dělají pak studenti ještě ze dvou až tří dalších předmětů podle zaměření svého oboru. Součástí této části maturit mohou být i praktické zkoušky. Zástupci školských asociací možnost plošného udělení úřední maturity v předešlých dnech odmítali. Někteří se vyjádřili tak, že by studenti měli skládat zkoušku alespoň ze školní části maturity, která ověřuje jejich znalosti ve studovaném oboru.

Proti úředním maturitám se postavil mimo jiné Svaz průmyslu a dopravy ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Česká konference rektorů. Babiš dnes řekl, že kritické hlasy k úřední maturitě možná zaznívají kvůli tomu, že ji navrhl on. Téma by podle něj mohla probrat Sněmovna. „Je to kompetence pana ministra, já s ním budu mluvit, budu ho přesvědčovat, že by měl vyjít vstříc. Znovu opakuji, že je to dobrovolné. Kdo chce maturovat, ať maturuje, kdo měl těžké podmínky, ať se rozhodne,“ uvedl Babiš.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články