Strop na energie asi navýší schodek státního rozpočtu, přiznal Stanjura
CENY ENERGIÍ
Vládní zastropování cen energií pro domácnosti a další podle ministra financí Zbyňka Stanjury patrně navýší navrhovaný schodek státního rozpočtu. Stanjura to připustil ve vyjádření pro Českou televizi. Doposud měl schodek činit 270 miliard korun.
„Propočítáváme to. Zítra (ve středu, pozn.) přinesu aktualizované odhady na vládu. Musíme si ale uvědomit jednu věc – pomoc s cenami energií je priorita číslo jedna a některé jiné priority budou muset chvilku počkat,“ řekl televizi Stanjura s dodatkem, že nelze jen automaticky připočíst novou prioritu k „tomu všemu, co bylo střednědobě plánováno“.
Dočkal se za to kritiky od své předchůdkyně na ministerstvu financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové. „Potvrzují se má slova. Zbyněk Stanjura neudrží schodek 270 miliard a jeho návrh státního rozpočtu na rok 2023 je opět cár papíru. Pokud by vláda Petra Fialy zastropovala energie podle našeho návrhu už na jaře a stropovala u výrobců, dopad do rozpočtu by byl o mnoho nižší. Teď to zaplatí všichni,“ uvedla na Twitteru.
Potvrzují se má slova. @Zbynek_Stanjura neudrží schodek 270 mld. a jeho návrh SR na rok 2023 je opět cár papíru. Pokud by vláda @P_Fiala zastropovala energie podle našeho návrhu už na jaře a stropovala u výrobců, dopad do rozpočtu by byl o mnoho nižší. Teď to zaplatí všichni. https://t.co/FUXuX2WNIa
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) September 20, 2022
Cenu elektřiny chce vláda omezit na šest korun za kilowatthodinu za silovou elektřinu a cenu plynu na tři koruny za kilowatthodinu pro maloodběratele. Kabinet tím reaguje na růst cen energií z poslední doby. V úterý vládní novelu zákona projednává Senát, jehož ústavně-právní výbor ji doporučil ke schválení. Už dříve pro ni zvedli ruce poslanci.
V nařízení bude moci vláda určit vedle maximální ceny elektřiny a plynu také například rozsah odběru, na který se bude cenový strop vztahovat, a kategorie odběratelů, kterých se bude maximální cena týkat. Dodavatelé budou mít právo na úhradu prokazatelné ztráty a přiměřeného zisku. V rámci mimořádné tržní situace bude moci vláda v krajním případě zakázat například obchodování s elektřinou a plynem na burzách. Odhadované rozpočtové dopady zastropování budou činit až 130 miliard korun.