1 ÚMRTÍ

Zemřel politolog a disident Rudolf Kučera, stál u zrodu politologie v ČR

, NOVÉ

Témata: , ,

Ve věku 71 let v úterý zemřel politolog, politický filozof, vysokoškolský pedagog, publicista a někdejší disident Rudolf Kučera. Na svém webu to oznámila Filozofická fakulta Univerzity J. E. Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem, kde v posledních letech Kučera působil na katedře politologie a filozofie. Po revoluci 1989 stál u zrodu univerzitního oboru politologie v tehdejším Československu.

Rudolf Kučera po studiu filosofie a historie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy působil v 70. letech v Československé akademii věd. Ze zaměstnání byl propuštěn kvůli účasti na pohřbu Jana Patočky, následovalo vyloučení z KSČ, uvádí na svém webu projekt Paměť národa. V 80. letech pracoval jako stavební dělník a topič, v disentu organizoval bytové semináře, vydával samizdatové sborníky a v roce 1984 založil revue Střední Evropa, v jejímž čele stál až do své smrti.

Až po roce 1989 se mohl Kučera vrátit na akademickou půdu a naplno se věnovat vědecké a pedagogické kariéře v oblasti politologie a politické filozofie. Stanul v čele nové katedry politologie na Fakultě sociálních věd (FSV) Univerzity Karlovy v Praze. Jako vůbec první politolog v Československu se v oboru habilitoval v roce 1991. Na FSV UK působil až do roku 2012.

Od roku 2006 přednášel na filozofické fakultě ústecké univerzity. S jeho spoluúčastí se na této škole podařilo akreditovat obor politické filozofie, jehož byl Kučera dlouholetým garantem. Byl také členem vědecké rady Filozofické univerzity UJEP a zástupcem vedoucí katedry politologie a filozofie. V posledních letech svého života částečně působil i na CEVRO Institutu v Praze. Je autorem mnoha komentářů, analýz a studií, například Omyly české transformace či Kapitoly z dějin střední Evropy. Aktuální politické dění často komentoval také v médiích.

„Významný politolog, politický filosof a pedagog zanechal nejen na ústeckém pracovišti nesmazatelnou stopu. Fakulta vyjadřuje upřímnou soustrast jeho rodině a blízkým. Čest jeho památce,“ uvedla v nekrologu jeho domovská fakulta. Připomněla, že Kučera kriticky hodnotil proces nacionalizace Evropy a vzniku národních států. Byl členem Vědecké rady Nadace Centra proti vyhánění a rovněž spolupracoval se Sudetoněmeckým krajanským spolkem. „Ač na některé mohl působit jako člověk vyhraněných názorů, přesto či právě proto byl Rudolf Kučera ve svých postojích konsistentní a inspirativní,“ dodali zástupci ústecké univerzity.


Čtěte dále: Mladý Čech zemřel pod lavinou v Rakousku. Pohyboval se mimo sjezdovky

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.