23

ONLINE k setkání pravicových populistů

Témata: , ,

Sledujeme online
Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   
onlineIsOff

20:21 Volba Prahy nebyla náhodná

Německá agentura DPA ve zprávě s titulkem „Evropští pravicoví populisté v Praze žádají konec EU“, píše, že volba Prahy jako místo konání konference zřejmě nebyla náhodná. „V Česku počítají odpůrci EU zjevně s větším souhlasným potenciálem pro své radikální názory,“ domnívá se DPA.

20:12 Policie ukončila akci

„Jelikož svolavatelé ukončili všechna oznámená shromáždění, ukončila i pražská policie bezpečnostní opatření k zajištění klidu a veřejného pořádku v oblasi okolo TOP Hotelu v Praze 4. Během opatření policisté nezjistili a neřešili  žádné protiprávní ujednání, na policejní služebnu nepředvedli žádnou osobu. Během opatření jsme řešili pouze několikero dílčích půtek, které jsme ale vždy zažehnali v jejich prvopočátku,“ uvedl mluvčí policie Tomáš Hulan.

19:30 Demonstranti zpozdili příjezd autobusů s přívrženci frakce

Odpůrci konference populistických stran v Top hotelu na Chodově zablokovali příjezd 2 autobusů s příznivci frakce Evropa národů a svobody (ENF). Cestující se tak nemohli dostat až do objektu a byli nuceni z autobusů vystoupit a projít davem demonstrujících.

19:00 Vedle lídrů protiimigračních stran vystoupily i další osobnosti 

Na tiskové konferenci v Top hotelu na Chodově se neobjevili jen Tomi Okamura, Marie Le Penová a Geert Wilders. V debatě moderované místopředsedou SPD Radimem Fialou vystoupili členka Evropského parlamentu z Velké Británie a příznivkyně brexitu Janice Atkinsonová a polský politik Michal Marusik, zástupce strany Kongres nové pravice.

18:30 Na setkání populistů vládla bouřlivá atmosféra

Stovky příznivců stran z frakce Evropa národů a svobody (ENF) zaplnily konferenční sál v Top hotelu na pražském Chodově. Při projevech řečníků vstávali, tleskali, nad hlavami jim vlály vlajky s logem frakce, ale i české státní vlajky. 

18:00 Novináři měli v hotelu ztížené podmínky

Novináři vpuštění do hotelu na konferenci frakce Evropa národů a svobody museli podepsat prohlášení, že se budou pohybovat jen ve vyhrazených prostorech. Pokud by je opustili, už by nebyli vpuštěni zpět.

17:50 Odpůrci akce zablokovali příjezdové cesty

Po oficiálním ukončení demonstrace před Top hotelem na Chodově účastníci akce zablokovali všechny příjezdové komunikace ke stavbě. Lidé, kteří žijí v okolních objektech, si nicméně kvůli nim nemohou dostat domů. Podle police se demonstranti svým přístupem ničeho protiprávního nedopustili.  

17:15 Demonstrace oficiálně skončila

Organizátoři akce oznámili její oficiální konec. 

16:35 Po proslovech demonstrantů ubylo

S přibývajícími hodinami část demonstrujících odešla. Na místě zůstalo okolo stovky lidí. Organizátoři se pokoušeli dav rozproudit, ale atmosféra zůstává umírněná. Větší odezvu měly předešlé proslovy aktivistů. Místopředseda Strany zelených Petr Kutílek a další řečníci zkritizovali hnutí SPD a další účastníky konference za jejich nedemokratičnost, rasismus a xenofobii. V projevech vyzvedli především důležitost práv lidí „bez rozdílu na věk, pohlaví, vyzbnání a barvy pleti“.

16:30 Protiimigrační strany odmítly nařčení z xenofobie

Lídři pravicově populistických stran na konferenci kritizovali současnou podobu Evropské unie, varovali před údajným přílivem muslimských imigrantů do Evropy a všichni odmítli, že by měli razit xenofobní názory. Podle šéfky francouzské Národní fronty Marie Le Penové je EU „katastrofální projekt“, který Evropu zaplavuje migrací a ochuzuje rozmanitost její kultury. Jsme přesvědčenými Evropany, Evropa ale nemá být odnárodněný stát řízený byrokraty z Bruselu,“ uvedl předseda hnutí SPD Tomio Okamura. I podle něj „nás ohrožuje muslimská kolonizace Evropy“.

16:25 Policie zatím nemusela nic řešit

Pražští policisté před Top hotelem ještě nemuseli zasahovat, stojí v její tiskové zprávě k dění na Chodově. „Z pohledu pražské policie nedošlo do této doby k žádnému protiprávnímu jednání, a tudíž jsme nemuseli jakkoli zasahovat. Nicméně i tak celou situaci nepodceňujeme,“ uvedl mluvčí Tomáš Hulan.

16:20 Jako by ČR byla pásmem Gazy, řekl Wilders

Nizozemský politik Geert Wilders na sobotním setkání krajně pravicových politiků v Praze řekl, že doufá, že Česká republika bude nadále zavírat dveře masové migraci. A to i kdyby měla vybudovat zeď, dodal. Podle něj Češi i celá Evropská unie musí najít odvahu posílat uprchlíky zpět ze země. S odkazem na blíže nespecifikovanou „vědeckou studii“ Wilders řekl: „Za 30 či 50 let bude Česká republika na severu a na jihu obklopena zeměmi, kde bude nad 20 procent obyvatel vyznávat muslimskou víru. To je, jako by se ČR stala pásmem Gazy.“

16:05 Nad hotelem krouží vrtulník, hlídají ho desítky lidí

Vchod do Top hotelu hlídá asi 10 lidí z ochranky SPD a desítky příslušníků Antikonfliktního týmu, dopravní a pořádkové policie a kriminální policie. Aby mohl policie rozsáhlé prostranství mapovat, vyslala na místo i vrtulník.

Záznam z akce odpůrců

Tisková konference hlavních řečníků z Top hotelu

15:50 Atmosféra na Chodově je klidná

Atmosféra před Top hotelem na Chodově se nese v poklidném duchu. Dav se ozve a skanduje, jen když někdo zamíří do hotelu.

15:30 Demonstranti dorazili před hotel

Dav odpůrců s vlajkami Evropské unie a transparenty se shromáždil u zábran před Top hotelem na pražském Chodově. Lidé v davu skandují hesla jako „hanba“, „zastavíme Le Pen“ nebo „společně proti fašismu, rasismu“.

15:15 Zástupci Evropy národů a svobody přednesli své projevy 

Předseda SPD Tomio Okamura, šéfka francouzské Národní fronty Marie Le Penová a lídr Holandské strany pro svobodu Geert Wilders zahájili konferenci k setkání jejich frakce proslovy. Všichni tři své strany označili za nacionální, současně ale uvedli, že skutečná spolupráce v rámci Evropy je důležitá. Varovali však před konceptem nadnárodního evropského státu, protože tím by podle nich samostatné státy ztratili svou suverenitu. Uvedli, že imigrace je pro Evropu hrozbou a je nutné se proti ní bránit. „Musíme zpevnit naše zámky a zabarikádovat okna,“ řekl Wilders v projevu.

14:50 Dav demonstrantů vyrazil na Chodov

Zástup asi 200 demonstrujících se po krátkém projevu Hayata Okamury vydal na protestní pochod směrem k Top hotelu na pražském Chodově, kde se odpoledne uskuteční konference pravicových populistů. Dav nese veliké vlajky Evropské unie a Ukrajiny, chvíli skandoval heslo „Česko patří na Západ“.

14:40 Na Roztyly dorazil i bratr Tomia Okamury Hayato

V davu demonstrantů na pražských Roztylech se objevil také bratr šéfa hnutí SPD Hayato Okamura. Na rozdíl od Tomia Okamury má jeho bratr na politiku zcela odlišný náhled a v minulosti předsedu SPD často kritizoval.

14:25 Gál v projevu zkritizoval radikální pravici

Fedor Gál ve svém projevu zavzpomínal na své dětství, na nacisty a slovenský antisemitismus. Zkritizoval i dnešní pravicové extrémisty a jejich projevy z nedávné doby. ,,Pokud se budeme muset bránit, tak se budeme bránit,“ řekl demonstrantům.

14:10 Mezi demonstranty je i Fedor Gál

Na pražské Roztyly přišly demonstrovat desítky lidí, zatím jich je asi necelá stovka. V davu je i slovenský politik žijící v Česku, aktér sametové revoluce Fedor Gál.

14:00 Na Roztylech je několik desítek lidí

Na pražské Roztyly už dorazilo asi 30 odpůrců setkání. Často drží proevropské transparenty nebo vlajku Evropské unie. V davu jsou také přívrženci levicových uskupení včetně organizátora celé akce a člena Strany zelených Jan Cempera. Na akci dohlíží policie.

13:50 Praha hostí setkání pravicových populistů

V Praze se v sobotu koná konference evropských protiimigračních stran z frakce Evropa národů a svobody (ENF). Pozvání předsedy hnutí SPD Tomia Okamury přijali jak neúspěšná kandidátka na francouzskou prezidentku Marine Le Penová, tak nizozemský politik Geert Wilders. Konference začne v 17:00 v Top hotelu na Chodově, již od odpoledních hodin se však scházejí i odpůrci sjezdu. Na 14:00 je naplánovaný protest u stanice metra Roztyly, v 15:00 pak blokáda u Národního archivu na Chodově. Podobná akce se odehrála už v pátek odpoledne, demonstranti pořádali pochod od hotelu InterContinental.  


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.