Hostinu na Karlově mostě kritizuje epidemiolog. „Může se to vymstít,“ varuje
HOSTINA V PRAZE
Ze strany veřejnosti a epidemiologů se ozývá kritika na hostinu, která se uskutečnila v úterý v centru Prahy na Karlově mostě. V rámci ní se zde sešli lidé u půl kilometru dlouhého prostřeného stolu. To se nelíbí třeba epidemiologovi a vedoucímu pracovní skupiny pro rozvolňování protikoronavirových opatření Rastislavu Maďarovi, který poukazuje na to, že se hostina bez dodržených rozestupů může vymstít. Připomíná rovněž, že se v čínské provincii Chu-pej na konci ledna nákaza masivně rozšířila po jedné z hromadných večeří.
Podle Rastislava Maďara nebylo uspořádání hostiny vhodným gestem. „Ještě není úplně vyhráno a znovu se zhoršující situace v některých zemích nám ukazuje, že předčasné opuštění základní principů prevence se může vymstít a vést ke znovuzavedení některých povinných opatření,“ upozorňuje epidemiolog.
Poukazuje přitom na Švýcarsko, kde se v posledních dnech začala nákaza opět více šířit. Alpská země tak kvůli tomu zavedla povinné nošení roušek v MHD. V posledních dnech se horší situace i v jiných státech. Například USA ohlásily za první červencový den rekordní počet 50 000 nakažených.
„Ani já, ani kolegové jsme při pohledu na záběry z místa hromadného stolování neměli příjemné pocity,“ přiznal pro deník Echo24 Rastislav Maďar. „Snad se to za 10-14 dní neprojeví v nárůstu počtu nakažených,“ doufá epidemiolog.
Maďar zároveň poukazuje na čínskou provincii Chu-pej, odkud se v zimě covid-19 rozšířil do celého světa. „Hromadná včeře ve Wu-chanu koncem ledna vedla k masivnímu rozšíření viru v celé provincii Chu-pej,“ dodal Rastislav Maďar pro deník Echo24.
Půl kilometru dlouhý stůl
515 metrů dlouhý stůl s bílými ubrusy nabídl hostinu, o které pořadatelé mluvili také jako o „rozloučení s uplynulým nelehkým obdobím koronavirové krize“ bylo kritizováno na sociálních sítích. Lidé mimo jiné poukazovali na to, že zde nebyly dodržovány rozestupy.
O hostině se mluvilo rovněž v zahraničních médiích. Akce neunikla britské televizi BBC nebo rakouské televizní stanici ORF. Akci uspořádal spolek Piana na ulici, jehož hlavní tváří je pražský kavárník Ondřej Kobza. Na akci se museli lidé registrovat předem a zarezervovat si své místo. Podle pořadatelů byly vstupenky pryč za 40 sekund. Lidé si na Karlův most přinesli vlastní občerstvení, nechyběly třeba koláče nebo víno.
Na akci dorazili také někteří politici, například starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN), pražský předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil nebo kandidátka do Senátu za Prahu 1 a poslankyně Miroslava Němcová (ODS) či poslanec Dominik Feri (TOP 09).
Karlův most, nejnavštěvovanější památka v ČR, je od března, kdy v zemi propukla koronavirová epidemie, bez turistů z ciziny. Láká tím k procházce nejen obyvatele metropole, ale i výletníky z Čech a Moravy.