Hra o vládu pokračuje. Babiš by za podporu dal Hamáčkovi se Zimolou ministerské posty

Vyjednávání o vládě

Hra o vládu pokračuje. Babiš by za podporu dal Hamáčkovi se Zimolou ministerské postyNOVÉ
Andrej Babiš Foto:

Foto: Jan Zatorsky

Domov

tk

Premiér v demisi Andrej Babiš před středečním jednáním o vládě vzkazuje ČSSD, že chce zachovat jednobarevnou vládu ANO, ve které by zůstal předsedou. Je však připraven jednat s novým předsedou sociálních demokratů Janem Hamáčkem o možnosti odborných ministrů a náměstků nominovaných za ČSSD. Server iDnes.cz dokonce přinesl informaci, že by Babiš mohl Hamáčkovi a jeho místopředsedovi, Jiřímu Zimolovi, nabídnout ministerské posty.

Hra o ministerstva. Babiš by do vlády vzal Hamáčka se Zimolou

„Pro nás nejlepší varianta je, aby naši jednobarevnou vládu ČSSD tolerovala, aby nám umožnila získat důvěru na základě programové dohody,“ uvedl Babiš pro Právo. Podle informací, které přinesl server iDnes.cz, je však Babiš připraven vzít do vlády jak Hamáčka, tak nově zvoleného prvního místopředsedu ČSSD Jiřího Zimolu. Ti však i nadále trvají na tom, že ve vládě nebude obviněný politik, což Babiš je.

Premiér v demisi dříve uvedl, že by ČSSD mohla nominovat svá jména do vlády, pokud by šlo o dobré odborníky. Nevadili by mu ani náměstci na ministerstvech. Je však proti tomu, aby se členové ČSSD podíleli na vládě. „V koaličních vládách se dohaduje, kdo co udělal a neudělal, kdo za co může a nemůže. Nejlepší by byla současná vláda, kterou by nominovalo hnutí ANO,“ uvedl Babiš pro deník Právo.

Babiš přitom dříve uváděl, že mu političtí náměstci vadí. Nyní však otáčí, aby ČSSD jeho vládu podpořila. „Pokud to bude odborník, tak proč ne. Mně radí lidi, kteří kdysi radili sociální demokracii,“ odpověděl Babiš na otázku deníku Právo, zda by mu političtí náměstci nominovaní za ČSSD vadili.

Šéf hnutí ANO předpokládá, že s vedením ČSSD podepíše dohodu, ve které by mělo být vymezeno, co se jeho vláda zaváže prosadit, aby Hamáček a jeho poslanci podpořili jeho jednobarevnou vládu. S novým předsedou ČSSD se sejde ve středu v 15:00. Poté se od 16:30 sejde s předsedou ODS Petrem Fialou.

V rozhovoru Babiš přitom uvedl, že jednou z možností projednávání nového zákona o státní službě, který bude projednáván ve středu, by bylo úplné zrušení politických náměstků a vyjmutí odborných náměstků ze státní služby. „Není normální, že když přijde ministr, tak si ani nemůže vybrat své přímé podřízené,“ řekl premiér v demisi pro deník Právo.

K dalšímu jednání o vládě mezi hnutím ANO a ČSSD se na nedělním sjezdu sociálních demokratů vyjádřil prezident Miloš Zeman. Ten své bývalé straně vzkázal, aby nešla do vlády, ale místo toho vzala zavděk náměstky. „Nechtějte ministerská křesla s těmi 15 poslanci. Chtějte náměstky, chtějte odborníky. Chtějte někoho, kdo může pro sociální demokracii něco udělat,“ řekl Zeman na sjezdu ČSSD.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Jednání ještě neznamená dohodu, říká Hamáček před setkáním s Babišem

ON-LINE: ČSSD pověřila nového předsedu jednáním o vládě. Neměl by v ní být trestně stíhaný člověk