Krize kvůli mostu. ANO bude jednat o možném ukončení koalice v Praze

Krize kvůli mostu

Krize kvůli mostu. ANO bude jednat o možném ukončení koalice v PrazeSLEDUJEME ON LINE
Domov

Echo24

Pražští zastupitelé ANO budou v pátek řešit údajné porušení koaliční smlouvy. Ve hře je i samotné vypovězení koaliční smlouvy s ČSSD a Trojkoalicí. Důvodem je předčasně ukončené zasedání zastupitelů. Koalice se neshodla na zařazení materiálu o případném zbourání Libeňského mostu na program jednání. Bourání prosazuje ANO a ČSSD, Trojkoalice je proti. Pro program hlasovalo pouze 30 z 65 zastupitelů. Koalice má v 65členném zastupitelstvu těsnou většinu 33 hlasů.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

20:00 Trojkoalice svolala na pátek tiskovou konferenci

Tématem tiskové konference, která proběhne v 10:30, bude reflexe průběhu zastupitelstva hl. města Prahy 26. 4. 2018, návrh budoucích kroků k Libeňskému mostu a také informace o zásadních tématech k dořešení do konce tohoto volebního období z pohledu Trojkoalice.

Na jednání vystoupí Ondřej Mirovský, zastupitel hl. města Prahy; Jana Plamínková, radní hl. města Prahy a Petra Kolínská, náměstkyně pražské primátorky.

18:50 Předseda klubu Trojkoalice: Koaliční smlouvu porušilo ANO

Zastupitelský klub ANO situaci zbytečně eskaluje a koaliční smlouvu porušil jako první, řekli zástupci Trojkoalice v reakci na dnešní tiskovou konferenci, kde členové ANO v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou ohlásili, že budou jednat o možnosti vypovězení koaliční smlouvy kvůli chování členů Trojkoalice na dnešním jednání zastupitelstva. Na tom se po bouřlivé diskusi o Libeňském mostu nakonec nepodařilo schválit program a zastupitelé se museli rozejít.

17:25 Šlo nám jen o vstřícnost k lidem, reagují zelení

„Naším vstupním požadavkem při jednání o programu jednání zastupitelstva byla vstřícnost k lidem, aby mohli dorazit na bod o Libeňském mostě a petici o zákazu vjezdu cyklistům v Praze 1. O přeřazení na začátek jsme se před jednáním vůbec nebavili. Pokud chce hnutí ANO vypovědět koaliční smlouvu proto, že chceme být vstřícní k občanům, je to ukázka toho, jak to s nimi myslí vážně,“ uvedl volební lídr zelených v Praze Ondřej Mirovský.

„Ve věci tisku k Libeňskému mostu chceme následujíc dny koaličního jednání využít pro úpravu tisku tak, aby byl připravován provizorní most a současně ještě jednou proběhla odborná debata nad budoucím řešením opravy nebo výstavbě nového mostu,“ dodal Mirovský.

16:56 Kvůli trojkoalici nebyly schváleny peníze pro učitele

Zastupitel a lídr ANO v komunálních volbách Patrik Nacher uvedl, že Trojkoalice znemožnila přijetí programu schůze, kde se mimo jiné mělo hlasovat o 300 miliónech pro učitele, rekonstrukci školky na Šeberově či rekonstrukci Václavského náměstí. „Neměli jsme možnost odpracovat si to pro Pražany,“ dodala Adriana Krnáčová ke zrušenému jednání zastupitelstva.

16:45 O budoucnosti koalice rozhodne hnutí ANO v pátek

Hnutí ANO svolalo na pátek mimořádné jednání, na němž mají zastupitelé řešit údajné porušení koaliční smlouvy ze strany Trojkoalice. Na tiskové konferenci to uvedla primátorka Adriana Krnáčová.

16:15 K možnému konci pražské koalice se vyjádřil předseda TOP 09 Jiří Pospíšil

„Smutný konec koalice, která čtyři roky nevládla našemu hlavnímu městu a teď se těsně před koncem funkčního období dokonce sama rozpouští, aniž by vyčkala na rozhodnutí voličů ve volbách. Praha potřebuje nutně potřebuje vedení, které bude řešit problémy města a nikoli jen sebe sama,“ napsal na Twitter Jiří Pospíšil.

15:50 ANO ohlásilo na 16.30 mimořádnou tiskovou konferenci. Přineseme ji živě zde:

15:40 Rozkol v koalici není jen kvůli Libeňskému mostu

Podle informací ČTK vytýkají zástupci ANO Trojkoalici nejen problémy s Libeňským mostem, ale také to, že nemohla být projednána témata týkající se například školství, konkrétně zvýšení učitelských platů. V případě, že by se ANO rozhodlo koaliční smlouvu vypovědět, stranám by začalo běžet 30denní smírčí řízení.

15:05 Zastupitelé ANO jednají o možném ukončení koalice v Praze

Pražští zastupitelé ANO jednají o vypovězení koaliční smlouvy s ČSSD a Trojkoalicí. Důvodem je mimo jiné dnešní předčasně ukončené zasedání zastupitelů.

13:15 Šéf výboru pro dopravu Stropnický: Starosta Kbel do mě strkal

Zastupitelstvo muselo při debatách o schválení programu jednání řešit i sport šéfa výboru pro dopravu a starosty Kbel Pavla Žárského. Ten měl Stropnického fyzicky napadat v kuřárně, odkud bývalý předseda Zelených jednání sledoval. „Byl jsem fyzicky napaden tímto otylým člověkem, strkal do mě svým břichem v kuřácké místnosti,“ řekl Stropnický o Žárském. Situaci musela řešit primátorka Adriana Krnáčová, do kuřárny poslala hlídkovat strážníky. Informaci přinesl server novinky.cz.

13:05 Pro program jednání nehlasovali ani Piráti

„Zastupitelé za Piráty se hlasování o programu zdrželi, jelikož nesouhlasili s pořadím jednotlivých bodů. Podle návrhu zastupitele ODS Ondřeje Martana měl být bod o Libeňském mostě zařazen jako první. Občané by tak neměli šanci se do diskuze zapojit, neboť by se projednávání uskutečnilo již v poledne,“ uvedl zastupitel a předseda Zelených Prahy 6.

13:00 TOP09: Neschválení programu je fatální selhání koalice

Podle předsedy klubu zastupitelů strany je dnešní situace na zastupitelstvu kolapsem pražské koalice. „Zasedání zastupitelstva hlavního města Prahy, na němž měla být projednána řada bodů, např. dotací městským částem, granty a v neposlední řadě záležitosti Libeňského mostu, skončilo s neschváleným programem a fakticky neproběhlo. Významné problémy města tak zůstávají neřešeny, správa města se rozpadá a fatální kontroverze, kterými je vláda ANO, ČSSD, Zelených, Starostů a KDU-ČSL naplněna, dospěla ke svému smutnému vyvrcholení,“ uvedl Václav Novotný v prohlášení.

12:35 Zastupitelé se neshodli na tom, kdy mám být bod projednáván

Zastupitelé program svého jednání neschválili poté, co byl bod na návrh opozičního zastupitele Ondřeje Martana z ODS přesunut z odpoledne na dřívější dobu jako první bod jednání. To se nelíbilo některým zástupcům Trojkoalice. Starosta Prahy 7 Jan Čižinský uvedl, že brzké zařazení materiálu znemožní obyvatelům přijít na jednání zastupitelstva.

12:10 Zastupitelé o Libeňském mostu dnes hlasovat nebudou

Zastupitelstvo hlavního města dnes o osudu Libeňského mostu jednat nebude. Zastupitelé neschválili program jednání, podle něhož měl být most na programu dnes v 17.00.

11:30 S bouráním mostu nesouhlasí ani Piráti

Piráti vyžadují rekonstrukci Libeňského mostu a trvají na usnesení z února 2016, kdy Zastupitelstvo potvrdilo, že Libeňský most má být opraven. Uvedli to v tiskové zprávě. „Libeňský most je unikátní stavbou a zaslouží si, aby byl zachován i pro budoucí generace. Bohužel se o něm bude rozhodovat na základě nedostatečných informací,“ řekl pirátský zastupitel Prahy Viktor Mahrik.

10:40 Městští architekti s bouráním nesouhlasí

Proti záměru zbourat Libeňský most a postavit nový se postavil Institut plánování a rozvoje. Městští architekti argumentují tím, že most má estetickou a historickou hodnotu. Jako řešení dopravní situace navrhují vybudování nového mostu vedoucího z Holešovic do Karlína. „Žádá si to sice změnu územního plánu, ale její schválení má v rukou právě město. Praha má ke stavbě dostatek financí, dostatek odborníků i dostatek úředníků,“ uvádějí architekti.

9:00 Zastupitelstvo bude dnes jednat o Libeňském mostu

Pražští zastupitelé dnes projednají návrh na zbourání Libeňského mostu, které v úterý doporučila rada. Proti zbourání se postavila Trojkoalice včetně starosty Prahy 7 Jana Čižinského. Libeňský most se na program jednání dostane v 17 hodin.

Záznam z tiskové konference ANO najdete zde:

„Neschválením programu došlo k porušení koaliční smlouvy,“ řekla primátorka Adriana Krnáčová po jednání zastupitelů ANO. Jan Čižinský podle ní zneužíval své přednostní právo. „ Zneužil zastupitelstvo na vlastní kampaň,“ řekla Krnáčová.

Zastupitel a lídr ANO v komunálních volbách Patrik Nacher uvedl, že Trojkoalice znemožnila přijetí programu schůze, kde se mimo jiné mělo hlasovat o 300 miliónech pro učitele, rekonstrukci školky na Šeberově či rekonstrukci Václavského náměstí. „Neměli jsme možnost odpracovat si to pro Pražany,“ dodala Adriana Krnáčová ke zrušenému jednání zastupitelstva.

Nacher také uvedl, že ANo přijalo několik usnesení ohledně Libeňského mostu, které chtělo prosadit. Jedním z nich bylo zjištění, jak nákladné by bylo provizorní přemostění a kde by mohlo stát. Dalším pak oslovení odborníků na mosty a mostní konstrukce. „Znemožnili situaci kolem Libeňského mostu reálně řešit,“ zlobil se Nacher na Trojkoalici.

„Naším vstupním požadavkem při jednání o programu jednání zastupitelstva byla vstřícnost k lidem, aby mohli dorazit na bod o Libeňském mostě a petici o zákazu vjezdu cyklistům v Praze 1. O přeřazení na začátek jsme se před jednáním vůbec nebavili. Pokud chce hnutí ANO vypovědět koaliční smlouvu proto, že chceme být vstřícní k občanům, je to ukázka toho, jak to s nimi myslí vážně,“ reagoval na slova hnutí ANO volební lídr Zelených v Praze Ondřej Mirovský.

Podle informací ČTK vytýkají zástupci ANO Trojkoalici nejen problémy s Libeňským mostem, ale také to, že nemohla být projednána témata týkající se například školství, konkrétně zvýšení učitelských platů. V případě, že by se ANO rozhodlo koaliční smlouvu vypovědět, stranám by začalo běžet 30denní smírčí řízení.

Při hlasování o programu se proti návrhu postavil zastupitel a starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL/Trojkoalice), hlasování se zdržel Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice), nehlasoval Jaroslav Štěpánek (ANO) a nepřítomna byla Hana Nováková (ČSSD).

Pražští zastupitelé ČSSD podle předsedy klubu Lukáše Kauckého nyní o případném vypovězení koaliční smlouvy nejednají. „V tuto chvíli řešíme, jak schválit finanční prostředky pro učitele, sociální služby, sportovní a památkové granty, zahájení výstavby trasy metra D. Sobecký zájem starosty Čižinského a Trojkoalice vše podobné zmařil,“ řekl Kaucký.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Naším vstupním požadavkem při jednání o programu byla vstřícnost k lidem, aby mohli dorazit na bod o Libeňském mostě a petici o zákazu vjezdu cyklistům v Praze 1. O přeřazení na začátek jsme se před jednáním vůbec nebavili. Pokud chtějí vypovědět koaliční smlouvu proto, že chceme být vstřícní k občanům, je to ukázka toho, jak to s nimi myslí vážně,“ řekl za Trojkoalici zastupitel a místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (SZ). ANO a ČSSD si podle něj zvykly chodit pro hlasy k opozici.

Čtěte také: Starosta Žďárský mě napadl pupkem, stěžuje si Stropnický