3 Smrt českých vojáků

Grafika. Rekonstrukce smrtícího útoku na českého vojáky v Afghánistánu

NOVÉ

Témata: , ,

Tři čeští vojáci, kteří v neděli ráno zahynuli na východě Afghánistánu při sebevražedném atentátu, před útokem vystoupili ve městě Čárikár spolu s dalšími třemi vojáky z obrněného vozu a pěšky se vydali do jedné z bočních ulic. Uvedla to v pondělí večer Česká televize (ČT).

Zvukové a obrazové záznamy z útoku se vyhodnocují, řekl ČT první zástupce náčelníka generálního štábu české armády Jiří Baloun. Na vojenské základně v Bagrámu, kde usmrcení vojáci působili, v noci na pondělí jejich památku připomněl pietní akt.

ČT uvedla, že ulicí Čárikáru jako první postupoval afghánský voják, pak tři Češi a nakonec Američan a Afghánec. Těsně před tím, než se sebevražedný atentátník odpálil, první voják zaklekl. Exploze tak podle grafického zobrazení ČT zasáhla hlavně tři Čechy za ním. Další tři vojáci utrpěli těžká zranění, jejich stav zůstává podle ČT kritický.

„Detaily říkat nemohu, ale při takovýchto příležitostech je šance nulová,“ řekl k útoku Baloun. Nepotvrdil informace médií, že útočníkem byl osmnáctiletý chlapec, k této věci se podle něj provádí forenzní analýza. Armáda má incident natočený z bezpilotního letadla ScanEagle, která v Afghánistánu monitorují každý pohyb vojáků mimo základnu. „Zvukové a obrazové záznamy se vyhodnocují,“ řekl Baloun.

Čeští vojáci ze základny Bagrám, kteří jsou nyní mimo operační nasazení, se do služby podle Balouna vrátí během dvou až tří dní. Všichni se v noci na pondělí s desítkami vojáků z armád NATO zúčastnili nástupu k uctění památky padlých kolegů. „Všichni ti lidé, kteří se zúčastnili pietního aktu, tak v dlouhém zástupu jim vzdávali poctu,“ řekl ČT velitel desáté strážní roty české armády v Bagrámu Viktor Patia. Tři padlé české vojáky na základně připomíná také pietní místo se třemi zbraněmi a helmami a také fotografiemi mrtvé trojice.

Patia uvedl, že čeští vojáci v Bagrámu situaci vnímají velice intenzivně a osobně. „Ale vím, že ti kluci se budou schopni sebrat a pokračovat v plnění operačního úkolu, kvůli kterému jsme tady,“ dodal. Armáda nicméně podle ČT ve středu pošle do Bagrámu dva další psychology.

Čtěte také: Vojenský fond solidarity vyhlásil sbírku na pomoc rodinám padlých

„Vojáci vystoupili z vozidel a dál měli jít pěšky.“ Běžná situace se ale proměnila v tragédii

Z nového čísla Česko jako popelnice Evropy? Babiš brojí proti nekvalitním potravinám, sám má máslo na hlavě

Echo týdne: Abstinence, mládí a volby ● Rozhovor: Justici máme odolnou ● Komentář: Na rozpočtovém nebi se zatahuje ● Recenze: Jak se člověk stává sviní ● Civilizace: Remek, Krtek a kdo po nich?

Víte o nějakém masochistovi? O zapeklitých záležitostech na polích nejen kulturních

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.