Rusko by mělo propustit režiséra Sencova a další politické vězně

Politická aréna

Rusko by mělo propustit režiséra Sencova a další politické vězně
Oleh Sencov Foto:

Foto: Antonymon / Wikimedia Commons

Politická aréna

Tomáš Zdechovský

V Evropském parlamentu jsme nedávno přijali rezoluci, ve které žádáme okamžité a bezpodmínečné propuštění režiséra Oleha Sencova a všech dalších protiprávně zadržených a vězněných ukrajinských občanů v Rusku a na Krymu. Také v rezoluci žádáme ruskou stranu, aby s vězni bylo zacházeno v souladu s mezinárodními normami, a aby byl všem těmto lidem zajištěn styk s obhájci, rodinnými příslušníky a adekvátní zdravotní péče.

Sencov již nyní více než měsíc drží hladovku za propuštění ostatních politických vězňů. Tento ukrajinský filmař žije celý život na Krymu a veřejně vystupoval a protestoval proti jeho ruské okupaci v roce 2014. Kvůli tomu ho zatkla ruská tajná služba, byl obviněn z údajné přípravy teroristických útoků a odsouzen k dvacetiletému vězení.

Potíž spočívá v tom, že celé jeho obvinění je postaveno na svědectví dvou trestně stíhaných osob, kterým za to byl slíbený nižší trest. Jiné přesvědčivější důkazy chybí. Navíc Oleh Sencov je uznávaným filmovým režisérem, který nikdy dříve neměl problémy se zákonem, takže mám pochybnosti o tom, že by se pokusil podpalovat kanceláře, z čehož jej vinila obžaloba. Okolnosti jeho procesu svědčí spíše ve vykonstruovaný soudní proces.

Přes to všechno tato rezoluce neznamená, že bychom se s Ruskem měli přestat bavit, pořád je naším důležitým obchodním partnerem, a také potenciálním spojencem v boji proti mezinárodnímu terorismu. Kardinál Dominik Duka už dříve vyslovil moudrou myšlenku: „Změnu postoje názorového oponenta nedosáhnu tím, že ho budu jenom urážet a tlouci“. Proto veďme s Rusy dialog. Pokud se dosáhne propuštění tamních politických vězňů, bude to mít velmi pozitivní dopad na zlepšení vzájemných vztahů.