1 Výlet k Titanicu

Romantický výlet ponorkou k Titaniku? Připravte si 100 000 dolarů

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Nejznámější lodní vrak na světě bude brzy dostupný oku všem zájemcům - tedy pokud mohou sáhnout opravdu hluboko do kapsy. Americká společnost OceanGate nabízí pohled do podmořského světa a komerční potápěčské expedice až k Titanicu.

Společnost OceanGate plánuje několik výprav k Titanicu již v létě 2019, přičemž sedadla v hlubinné ponorce budou za 105 129 dolarů. To je v přepočtu zhruba 2,33 milionu korun na osobu, tedy ekvivalent lístku první třídy na první plavbě ztroskotané lodi. Titanic se srazil s ledovcem v noci 14. dubna 1912 a potopil se méně než o tři hodiny později. Vrak leží na dně Atlantiku, zhruba 3800 metrů pod hladinou oceánu asi 600 kilometrů od pobřeží Newfoundlandu. Byl objeven v roce 1985. OceanGate pošle vědce a hosty do hlubin v malé ponorce nazývané Titan.

Majitel OceanGate, Stockton Rush, spojuje v tomto projektu užitečné se zábavným. Cestující si odnesou zážitek na celý život. Mořští biologové mezitím budou dělat svou práci, jako je průzkum několika stovek žijících druhů jedinečných pouze pro Titanik a její okolí. Mezi ně patří například bakterie Halomonas titanicae. Bakterie se živí železem, celkový rozpad lodi se odhaduje v příštích 20 letech. U vraku lodi nikdo nebyl asi devět let, takže bude zajímavé vidět, jak vypadá teď. Stockton Rush chystá získávat přesné informace o rychlosti rozpadu lodi každým rokem.

Myšlenka zachování Titanicu v muzeu byla zavržena, vyzbvednutí vraku na mořskjou hladinu a později jeho údržba by vyšly na miliony dolarů ročně. Loď tedy už nikdy nespatří světlo dne. Nyní tedy jediné, co stojí mezi budoucími cestujícími a podmořským světem, je bezmála 2,5 milionu korun.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Tištěný Týdeník Echo

od 1099 Kč

Každý čtvrtek ve vaší schránce

Více info

Digitální Týdeník Echo

od 149 Kč

Předplatné pro web, tablety a chytré telefony

Více info
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.