1 Výlet k Titanicu

Romantický výlet ponorkou k Titaniku? Připravte si 100 000 dolarů

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Nejznámější lodní vrak na světě bude brzy dostupný oku všem zájemcům - tedy pokud mohou sáhnout opravdu hluboko do kapsy. Americká společnost OceanGate nabízí pohled do podmořského světa a komerční potápěčské expedice až k Titanicu.

Společnost OceanGate plánuje několik výprav k Titanicu již v létě 2019, přičemž sedadla v hlubinné ponorce budou za 105 129 dolarů. To je v přepočtu zhruba 2,33 milionu korun na osobu, tedy ekvivalent lístku první třídy na první plavbě ztroskotané lodi. Titanic se srazil s ledovcem v noci 14. dubna 1912 a potopil se méně než o tři hodiny později. Vrak leží na dně Atlantiku, zhruba 3800 metrů pod hladinou oceánu asi 600 kilometrů od pobřeží Newfoundlandu. Byl objeven v roce 1985. OceanGate pošle vědce a hosty do hlubin v malé ponorce nazývané Titan.

Majitel OceanGate, Stockton Rush, spojuje v tomto projektu užitečné se zábavným. Cestující si odnesou zážitek na celý život. Mořští biologové mezitím budou dělat svou práci, jako je průzkum několika stovek žijících druhů jedinečných pouze pro Titanik a její okolí. Mezi ně patří například bakterie Halomonas titanicae. Bakterie se živí železem, celkový rozpad lodi se odhaduje v příštích 20 letech. U vraku lodi nikdo nebyl asi devět let, takže bude zajímavé vidět, jak vypadá teď. Stockton Rush chystá získávat přesné informace o rychlosti rozpadu lodi každým rokem.

Myšlenka zachování Titanicu v muzeu byla zavržena, vyzbvednutí vraku na mořskjou hladinu a později jeho údržba by vyšly na miliony dolarů ročně. Loď tedy už nikdy nespatří světlo dne. Nyní tedy jediné, co stojí mezi budoucími cestujícími a podmořským světem, je bezmála 2,5 milionu korun.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.