1 Povládnou SPD a CDU/CSU?

SPD zahájí sondovací rozhovory s CDU. „Chceme jinou vládní kulturu“

NOVÉ

Témata: , , , ,

Vedení německé sociální demokracie (SPD) se v pátek vyslovilo pro zahájení sondovacích rozhovorů o vládě s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Na tiskové konferenci v Berlíně o tom informoval předseda SPD Martin Schulz. Jeho strana přitom dál trvá na tom, že rozhovory, které zřejmě začnou v lednu, nemusejí vyústit jen v pokračování velké koalice, ale třeba i v menšinovou vládu.

„Vycházíme z toho, že se sondovacími rozhovory začneme v lednu. Chceme je dovést ke konci co možná nejrychleji,“ řekl v pátek Schulz, který by rád, aby rozhovory skončily už v polovině ledna. Na 14. ledna chystá SPD předběžně sjezd, který by měl výsledky jednání schválit. Termín sjezdu se ale ještě může posunout.

Přesnější představu o dalších termínech i způsobu vyjednávání by podle Schulze měla přinést schůzka vedoucích představitelů SPD a CDU/CSU, která se uskuteční ve středu. Jeho strana chce kromě programových priorit určitě prosadit i jinou vládní kulturu. Pokračování vládní koalice, jak fungovala dosud, podle něj není možné. Německo potřebuje obnovu v mnoha oblastech, včetně vzdělávání nebo péče o nemocné a potřebné, míní Schulz.

Sociální demokraté byli po propadu v zářijových volbách rozhodnuti odejít do opozice, po krachu vyjednávání o vládě mezi CDU/CSU, svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými ale názor změnili. Vedle velké koalice zvažují i možnost podpory menšinové vlády CDU/CSU, nebo utvoření volnější koalice. Merkelová je jednoznačně pro obnovu velké koalice, protože by podle ní na rozdíl od jiných modelů jako jediná přinesla potřebnou stabilitu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Očekával bych, že mi Merkelová bude kondolovat, říká zklamaně manžel ženy zabité islamistou

Z nového čísla Otroci ideologických balíčků. Ztráta schopnosti vybočit ze svého davu a svobodně myslet

Echo týdne: Kluzký svah, třetí poločas a pracovní úraz ● Esej: Koněv v San Franciscu ● Svět: Christine Lagardeová a úpadek západní civilizace ● Civilizace: Jak dobře vydělávat on-line ● Recenze: Ke hvězdám raději mlčky

Všude hledám Tolkiena Varování politologa Patricka Deneena
Mučení, které jen tak neskončí Václav Marhoul a jeho adaptace knihy Nabarvené ptáče

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.