Starostka otočila. Místo zákazu chce soutěžit o nejlepší zahrádku u stromů

Starostka otočila. Místo zákazu chce soutěžit o nejlepší zahrádku u stromůNOVÉ
Domov

VEŘEJNÝ PROSTOR NA PRAZE 3

mh

Nečekaný obrat nastal na Praze 3. Po vlně kritiky, která se strhla po zákazu  starostky pražské části Vladislavy Hujové (TOP 09) ohledně sázení květin u kmenů stromů, je vše jinak. Sázení květin bude u vytipovaných stromů nejen povoleno, ale dokonce se bude soutěžit o nejlepší zahrádku. Starostka sama to uvedla na svém facebookovém účtu.

„Do léta vytipujeme stromy v Praze 3, které občanům nabídneme, s nadsázkou řečeno, tzv. k adopci. Konkrétně to bude znamenat, že půjde o stromy, kolem nichž si lidé budou moci vytvořit svou malou zahrádku dle svých představ a starat se o ní,“ představila starostka Hujová nový projekt. 

Hujová původně tvrdila, že si lidé, kteří bez povolení sázejí květiny, privatizují veřejný prostor. „Tato privatizace veřejného prostoru je naprosto nepřípustná, kdyby se takto choval každý, veřejný prostor by přestal být veřejným,“ tvrdila ještě ve čtvrtek. 

Nyní si ale práci dobrovolníků vychvaluje. „Nejen, že to přinese radost samotným zahradníkům, ale nepochybně všem, kteří půjdou kolem, protože pohled na květiny a zeleň je vždy uklidňující a povzbuzující,“ uvedla. Na konci sezóny pak starostka plánuje vyhlásit vítězné malé zahrádky.

Starostku Hujovou za její původní vyjádření kritizovala nejen veřejnost, ale i předseda její strany Jiří Pospíšil. „Toto není politika TOP 09. Topka vždy chtěla a chce aktivní občany, kterým není jedno, co se děje kolem nich nebo jak vypadá jejich čtvrť,“ veřejně se proti Hujové postavil Pospíšil. 

Vladislava Hujová je starostkou Prahy 3 za TOP 09 již od roku 2010. Do letošních komunálních voleb už pravděpodobně nezasáhne kvůli tomu, že její strana vstoupila do volební koalice s hnutím STAN, což starostce vadí. Od roku 2014 k pozici starostky zastává také funkci zastupitelky na pražském magistrátu.

Čtěte také: Sázíte vlastní květiny na ulici? Naprosto nepřípustné, vzkázala starostka

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články