1 Propad sociálních demokratů

Budoucí ministr jako loser voleb? Pro Petříčka hlasovalo jen 320 lidí

NOVÉ

Témata: , ,

Jméno kandidáta ČSSD na ministra zahraničí Tomáše Petříčka se před volbami skloňovalo každou chvíli. Přesto získal v komunálních volbách na Praze 7 jen 320 hlasů, ČSSD zde skončila předposlední s 1,87 procenty a v zastupitelstvu nezískala žádný mandát. To je pro celostátně známého člověka a aspiranta na členství ve vládě špatný výsledek.

V týdnu, který komunálním volbám předcházel, se náměstek ministra zahraničí a kandidát ČSSD na šéfa české diplomacie Tomáš Petříček setkal se prezidentem Milošem Zeman, o čemž informovala všechna tuzemská média. Přesto Petříček v komunálních volbách na Praze 7 pohořel. Volby tam suverénně vyhrála Praha Sobě s 55,48 procenty hlasů. ČSSD se do zastupitelstva nedostala, získala jen necelá dvě procenta. O čtyři roky dříve zde přitom získala 6,38 procent hlasů a dva mandáty.

Například někdejší ministr zdravotnictví za ČSSD Svatopluk Němeček získal v Bohumíně 3 582 hlasů a křeslo v zastupitelstvu města. Lépe si vedl i předseda KDU-ČSL a někdejší vicepremiér vlády Pavel Bělobrádek, který kandidoval i do Senátu. Získal v Náchodě 1 204 hlasů a křeslo v zastupitelstvu obhájil. 

Do Petříčkova malého zisku si rýpl předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. „Navržený ministr zahraničí Petříček (ČSSD) obdržel na Praze 7 celých 320 hlasů z 15 tisíc odevzdaných. Když máte ve svých řadách tak silnou politickou osobnost, ode dna se odrazíte velmi rychle,“ uvedl Stanjura s odkazem na výrok předsedy ČSSD Jana Hamáčka, podle něhož se po volbách ČSSD odrazila ode dna.

Petříčka má do funkce Miloš Zeman jmenovat 16. října. Jmenování se původně očekávalo již tento týden. Zeman dříve podmínil Petříčkovo jmenování odchodem současného politického tajemníka ministerstva zahraničí Miroslava Pocheho (ČSSD) z úřadu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Značka ČSSD je v Praze v těžké krizi, soudí neúspěšný lídr kandidátky Landovský

Prezident Zeman jmenuje Petříčka ministrem až příští úterý